Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

68. rocznicę zakończenia wojny obchodzono w wielu miastach Polski

0
Podziel się:

Apele poległych, msze za ojczyznę, kwiaty i wieńce składane pod pomnikami,
okolicznościowe przemówienia i wręczanie odznaczeń - tak w wielu miastach Polski obchodzono w środę
68. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Apele poległych, msze za ojczyznę, kwiaty i wieńce składane pod pomnikami, okolicznościowe przemówienia i wręczanie odznaczeń - tak w wielu miastach Polski obchodzono w środę 68. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

W Gdańsku uroczystości rocznicowe odbyły się przy pomniku "Tym, co za Polskość Gdańska" przy ulicy Podwale Staromiejskie. W apelu poległych uczestniczyło kilkaset osób, m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna, przedstawiciele Rodzin Katyńskich i kombatanci. Zasłużonym żołnierzom, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych wręczono awanse i odznaczenia.W Krakowie złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Matejki. W uroczystościach uczestniczyli reprezentanci władz Krakowa i Małopolski oraz przedstawiciele Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, 2 Korpusu Zmechanizowanego i uczniowie.

Rocznicowe obchody w Opolu odbyły się w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Wzięły w nich udział władze województwa i miasta, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich czy jednostek kultury. Wicewojewoda opolski Antoni Jastrzembski powiedział, że tego typu uroczystości to lekcja historii i patriotyzmu. Kombatantom dziękował za "młodość oddaną ojczyźnie" i zaznaczył, że choć 8 maja 1945 przyniósł Europie pokój, to w Polsce miał on gorzki smak.

Uroczystości odbyły się również na poznańskiej Cytadeli. Tradycyjnie przy pomniku Bohaterów spotkali się przedstawiciele wojska, kombatanci, a także reprezentanci władz miasta i regionu. Po wysłuchaniu hymnu narodowego i apelu poległych obchody przeniosły się na cmentarz wojskowy, gdzie zaproszeni goście złożyli kwiaty. Według wojewody wielkopolskiego Piotra Florka 8 maja 1945 r. Polska była w gronie państw zwycięskich, ale militarnie i politycznie nie triumfowała. Ceną za ostateczne pokonanie niemieckiego totalitaryzmu była zgoda zachodnich aliantów na podporządkowanie Europy Środkowej i Wschodniej Stalinowi."Z perspektywy 68 lat od tamtych dni możemy jednak powiedzieć, że dostaliśmy także czas na odbudowę i stabilizację, a od roku 1989 całkiem samodzielnie i na własny rachunek kształtujemy los kraju. Nasze granice są dziś liniami partnerstwa i współpracy, a nasza ziemia jest ojczyzną dla każdego obywatela. Polska stała się ważną częścią Europy i silnym ogniwem jej systemu bezpieczeństwa. Możemy więc
powiedzieć tym, którzy za wolny kraj zapłacili cenę najwyższą - że ich poświęcenie i ofiara nie poszły na marne" - powiedział podczas uroczystości wojewoda wielkopolski.

Uroczystości z okazji 68. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej odbyły się również w trzech największych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego: w Bydgoszczy - pod pomnikiem Wolności, w Toruniu - pod pomnikiem Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945 i we Włocławku - pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

W Kielcach, by uczcić rocznicę zakończenia wojny, w południe na trzy minuty włączono syreny. Uroczystości zorganizowane z tej okazji odbyły się na cmentarzu wojskowym, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem ofiar września 1939 roku.

W woj. lubuskim rocznicę zakończenia największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości również przypomniały syreny alarmowe. Pamięć ofiar wojny uczczono w Zielonej Górze, gdzie wczesnym popołudniem w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela odbyła się msza święta w ich intencji. Po mszy jej uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi, kompanią honorową i orkiestrą wojskową przeszli na plac Bohaterów, gdzie przed pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej odbył się apel poległych i złożono wiązanki kwiatów.

W Rzeszowie mszę w intencji poległych na frontach II wojny światowej odprawiono w miejscowym kościele garnizonowym. Potem, pod znajdującymi się w świątyni tablicami pamięci, złożono kwiaty. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Obecna była także kompania honorowa żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W Białymstoku przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i organizacji kombatanckich złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy I i II Armii WP, która znajduje się przy placu Uniwersyteckim; a w Lublinie wicewojewoda Marian Starownik, zastępca prezydenta Lublina Grzegorz Siemiński, przedstawiciele służb mundurowych i delegacja Rady Wojewódzkiej SLD oraz kombatanci złożyli kwiaty na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza, w centrum miasta na placu Litewskim. Przed pomnikiem wartę honorową trzymali żołnierze garnizonu lubelskiego.

W Radomiu, po mszy świętej w Kościele Garnizonowym, odbył się apel pamięci. Wiązanki kwiatów złożono na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. (PAP)

kat/ bls/ rau/ kps/ kyc/ wos/ kpr/ rof/ kop/ ilp/ mmd/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)