Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

6. Europejska Konferencja Ministerialna nt. e-administracji

0
Podziel się:

Jak upowszechnienie rozwiązań elektronicznej administracji może zmniejszyć
koszty administracji publicznej i pomóc w rozwoju gospodarczym zastanawiali się uczestnicy
konferencji zorganizowanej w Poznaniu w ramach polskiej prezydencji.

Jak upowszechnienie rozwiązań elektronicznej administracji może zmniejszyć koszty administracji publicznej i pomóc w rozwoju gospodarczym zastanawiali się uczestnicy konferencji zorganizowanej w Poznaniu w ramach polskiej prezydencji.

  1. Europejska Konferencja Ministerialna nt. e-administracji pod hasłem "Borderless eGovernment Services for Europeans" ("Transgraniczne usługi e-administracji dla Europejczyków") to zdaniem ministra Michała Boniego jedna z ważniejszych konferencji organizowanych w ramach naszej prezydencji.

"Konferencja daje nam szansę na implementację rozwiązań europejskich w dziedzinie e-administracji, co pozwoli na usprawnienie administracji w ogóle i może przyczynić się do szybszego rozwoju gospodarki europejskiej, która może skorzystać na cyfryzacji" - powiedział podczas konferencji prasowej minister w kancelarii premiera Michał Boni, przyszły minister administracji i cyfryzacji.

Według komisarz UE ds. Agendy cyfrowej Neelie Kroes "transgraniczny dostęp do internetowych usług administracji publicznej możliwy będzie wówczas, gdy różne systemy będą posługiwać się tym samym językiem, a użytkownicy korzystać będą z tożsamości elektronicznej".

"Gdy dzieci podróżują lub studiują za granicą albo gdy przechodzimy na emeryturę w innym kraju, internetowy kontakt z administracją publiczną powinien być dla nas wygodny i prosty" - mówiła Kroes.

Na konferencję zjechało 900 uczestników z całej Europy, w tym przedstawicieli administracji krajowych, regionalnych oraz lokalnych, świata biznesu, organizacji pozarządowych i ekspertów.

"Eksperci zastanawiają się nad nadziejami i obawami związanymi z e-administracją i e-biznesem, omawiają zasadę interoperacyjności, czyli żeby systemy z różnych krajów Unii mogły się ze sobą +komunikować+, oraz kwestie polityczne, które należy podjąć, aby doszło do realizacji jak najszerszej współpracy w ramach e-administracji" - powiedział podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Kołodziejczyk.

Równolegle z konferencją w Poznaniu odbyło się Nieformalne Spotkanie Ministrów odpowiedzialnych za administrację i cyfryzację, na którym omawiane były najważniejsze kwestie związane z rozwojem oraz upowszechnianiem usług e-administracji w Europie. Ustalenia spotkania ministrów zostaną przedstawione w piątek podczas drugiego dnia konferencji.

Konferencji towarzyszy wystawa, na której prezentowane są najnowsze osiągnięcia w zakresie usług i aplikacji administracji elektronicznej. Na wystawie każde państwo członkowskie przedstawia do trzech projektów wybranych w zgodzie z własnymi priorytetami rozwoju e-administracji.(PAP)

kpr/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)