Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

70 proc. Szwajcarów przeciw zniesieniu obowiązkowej służby wojskowej

0
Podziel się

Szwajcarzy odrzucili w niedzielnym referendum dużą większością
głosów projekt zniesienia obowiązkowej służby wojskowej. Według sondaży exit poll przeciwko
głosowało ponad 70 proc. uczestników referendum. Projekt nie uzyskał wystarczającego poparcia w
żadnym z kantonów.

bEpGxQBh

Szwajcarzy odrzucili w niedzielnym referendum dużą większością głosów projekt zniesienia obowiązkowej służby wojskowej. Według sondaży exit poll przeciwko głosowało ponad 70 proc. uczestników referendum. Projekt nie uzyskał wystarczającego poparcia w żadnym z kantonów.

W Nidwalden, regionie w centrum Szwajcarii zamieszkanym głównie przez ludność niemieckojęzyczną, "nie" wobec zniesienia służby wojskowej dla mężczyzn między 18 a 34 rokiem życia (kobiety mogą ją odbywać ochotniczo) głosowało aż 84 proc. uczestników referendum.

Referendum odbyło się z inicjatywy organizacji pacyfistycznej "O Szwajcarię bez wojska" (GSsA - brzmi francuski skrót jej nazwy).

bEpGxQBj

Było to trzecie głosowanie w tej sprawie, zakończone najgorszym wynikiem dla jego inicjatorów.

Ośmiomiliowa Szwajcaria, która nie brała udziału w I i II wojnie światowej, szczyci się swą armią. Około 20 000 Szwajcarów odbywa co roku ćwiczenia, które trwają od 18 do 21 tygodni.

Każdy Szwajcar w wieku poborowym przechowuje swą broń i mundur w domu, co pozwala przyspieszyć postawienie wojska "pod bronią".

Przeprowadzono jednak reformy, w wyniku których szwajcarska armia została zmniejszona z 625 000 żołnierzy do 155 000.

bEpGxQBp

Ugrupowania lewicowe i organizacje humanitarne w tym kraju krytykują nadmierne, ich zdaniem, po zakończeniu zimnej wojny wydatki na utrzymanie wojska, zwłaszcza utrzymanie silnego lotnictwa, broni pancernej i artylerii.

Szwajcarzy wypowiadali się w niedzielę również w innych referendach, m.in. w sprawie godzin otwarcia sklepów i stacji benzynowych w niedzielę i szczepień obowiązkowych.

W referendum we włoskojęzycznym kantonie Ticino (350 000 ludności) 65 proc. uczestników wypowiedziało się za wprowadzeniem zakazu noszenia przez kobiety zasłon na twarz (islamskich nikabów) w miejscach publicznych.(PAP)

ik/ kar/

bEpGxQBq

14628739 14628150 14628257

bEpGxQBK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)