Notowania

powódź 2010
12.11.2010 18:20

760 wniosków na odbudowę gospodarstw po powodzi

Pierwszy nabór zakończył się dziś. Kolejny ma ruszyć 30 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(szlagor/CC/Flickr)

W pierwszym, zakończonym dziś naborze wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęła od rolników, chcących odbudować swoje gospodarstwo po powodzi, 760 wniosków na kwotę 61 mln zł. Drugi nabór ma się rozpocząć 30 listopada.

Chodzi o działanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - _ przywracanie potencjału produkcji rolnej, zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych _.

Rolnicy starają się średnio o pomoc w wysokości około 80 tys. zł. Najwięcej wniosków złożyli rolnicy z województwa świętokrzyskiego i lubelskiego. Do oddziałów ARiMR trafiło odpowiednio około 280 i 200 wniosków. Liczba złożonych dokumentów może ulec zmianie, bowiem część rolników wysłała je pocztą - poinformował Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Agencja na pomoc na odbudowę gospodarstw po powodzi ma w sumie 400 mln zł, co oznacza, że może ją dostać nawet 5 tys. rolników. Jak mówił kilka dni temu minister rolnictwa Marek Sawicki, małe zainteresowanie rolników tą formą pomocy jest spowodowane _ nieprecyzyjnym szacowaniem szkód przez komisje wojewodów _.

Komisje powołane przez wojewodów szacowały szkody po powodzi głównie w uprawach, często nie wypełniając rubryk dotyczących strat w majątku trwałym. Natomiast warunkiem uzyskania dofinansowania do odbudowę gospodarstwa było wykazanie co najmniej 30 proc. strat w uprawach i ponad 10 tys. zł strat w budynkach czy maszynach i urządzeniach rolniczych. Komisje uzupełniają brakujące dane.

Ci rolnicy, którzy nie zdążyli dostarczyć dokumentów do Agencji, będą mogli to zrobić jeszcze w tym roku, bowiem Agencja chce otworzyć kolejny nabór - od 30 listopada do 30 grudnia br. Prezes ARiMR ma oficjalnie poinformować o tym w najbliższy poniedziałek.

Zasady udzielania tego wsparcia pozostaną niezmienione. Na odbudowę gospodarstwa będzie można dostać do 300 tys. zł. Wkład własny rolników wynosi w tym działaniu jedynie 10 proc., a Agencja 90 proc. kosztów wypłaci dopiero po zrealizowaniu inwestycji.

Rolnicy będą mogli uzyskać 50-proc. zaliczkę na poczet wydatków danego przedsięwzięcia. Ma to umożliwić przyjęty przez rząd kilka dni temu projekt zmiany ustawy o ARiMR, którym Sejm ma się zająć w trybie pilnym.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ 12 mld zł strat po powodziach, pomoc sześć razy mniejsza ]( http://news.money.pl/artykul/12;mld;zl;strat;po;powodziach;pomoc;szesc;razy;mniejsza,96,0,689248.html )
* [ Pomoc dla powodzian. Już ponad 2 mld złotych ]( http://news.money.pl/artykul/pomoc;dla;powodzian;juz;ponad;2;mld;zlotych,223,0,687583.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: powódź 2010, powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz