Notowania

kaczyński
21.06.2010 19:59

78,63 proc. głosów zebrał Kaczyński w małopolskiej gminie Laskowa

78,63 proc. głosów zebrał kandydat na prezydenta Jarosław Kaczyński w małopolskiej gminie Laskowa (pow. limanowski). Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało tam 9,48 proc. wyborców. Frekwencja w gminie wyniosła 66,70 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

78,63 proc. głosów zebrał kandydat na prezydenta Jarosław Kaczyński w małopolskiej gminie Laskowa (pow. limanowski). Na Bronisława Komorowskiego zagłosowało tam 9,48 proc. wyborców. Frekwencja w gminie wyniosła 66,70 proc.

Zbliżone poparcie - przekraczające 75 proc. głosów - miał Kaczyński w kilku innych górskich gminach Małopolski: Słopnicach (pow. limanowski), Grybowie i Łososinie Dolnej (pow. nowosądecki) oraz w Żegocinie (pow. bocheński). Poparcie dla Komorowskiego oscylowało w tych gminach na poziomie od 12,10 do 13,73 proc.

Podobnie jak w całym kraju przewaga Komorowskiego zaznaczała się na ogół w dużych miastach Małopolski, gdzie kandydat PO pokonał Kaczyńskiego kilku-kilkunastoprocentową różnicą głosów. Wyjątkiem jest Nowy Sącz, gdzie Kaczyński wygrał z przewagą 10,84 proc. głosów.

W Alwerni w pow. chrzanowskim różnica między obydwoma głównymi kontrkandydatami była minimalna - Kaczyński uzyskał tam 38,95 proc., a Komorowski - 38,10 proc. głosów.

Waldemar Pawlak najwyższe poparcie wyborców zebrał na północy Małopolski. Kandydat ludowców otrzymał w gminie Bolesław (pow. dąbrowski) 10,4 proc, w gminie Pałecznica (pow. proszowicki) zaufało mu 17,34 proc. wyborców. Jednak w gminie Wierzchosławice, chyba najbardziej w Polsce kojarzonej z ruchem ludowym, Pawlak otrzymał 2,78 proc. głosów.

Grzegorz Napieralski cieszył się największym poparciem w powiatach: olkuskim, miechowskim i chrzanowskim, gdzie poparcia udzieliło mu od kilkunastu do ponad dwudziestu procent wyborców. W gminie Bukowno (pow. olkuski) zagłosowało na niego 23,44 proc. wyborców, a w sąsiedniej gminie Bolesław otrzymał on 22 proc. głosów.

Frekwencja na terenach, które ucierpiały w powodzi, była na ogół niższa od reszty regionu. Według danych PKW z 98 proc. obwodów wyborczych w Małopolsce, frekwencja w całym regionie wyniosła 57,45 proc., a w najbardziej poszkodowanych przez wodę gminach do urn poszło na ogół od 40 do 50 proc. wyborców.

W gminie Lanckorona, szczególnie dotkniętej osuwiskami, a później często wizytowanej przez polityków, w tym premiera Donalda Tuska, także w ostatnim dniu kampanii, frekwencja wyniosła 50,94 proc. Pierwszą turę wygrał tam Kaczyński z wynikiem 42,31 proc., przed Komorowskim, na którego głos oddało 38,53 proc. wyborców.

Według danych PKW z 98 proc. obwodów wyborczych w regionie pierwszą turę w Małopolsce wygrał Jarosław Kaczyński, który zebrał 45,89 proc. głosów, przed Bronisławem Komorowskim - 35,26 proc. Grzegorz Napieralski otrzymał 10,48 proc., a czwarty był Janusz Korwin-Mikke z wynikiem 2,97 proc. Waldemar Pawlak zdobył poparcie 1,49 proc. wyborców.(PAP)

czo/ par/ bk/

Tagi: kaczyński, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz