Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

7 października poznamy laureata literackiej Nagrody Nobla

0
Podziel się

Literacka Nagroda Nobla zostanie przyznana 7 października o godz. 13 w
Sztokholmie - poinformowała w piątek Akademia Szwedzka.

bEgLUtBx

Literacka Nagroda Nobla zostanie przyznana 7 października o godz. 13 w Sztokholmie - poinformowała w piątek Akademia Szwedzka.

W odróżnieniu od innych Nagród Nobla termin przyznania nagrody literackiej jest zwykle podawany w ostatniej chwili. Tradycyjnie dzieje się to w któryś czwartek października.

Bukmacherzy z brytyjskiego domu Ladbrokes oceniają w tym roku bardzo wysoko szanse Adama Zagajewskego - w stosunku 8 do 1. Obserwatorzy uważają, że po 14 latach nagradzania powieściopisarzy i dramaturgów przyszedł czas na poetę.

bEgLUtBz

Na pierwszym miejscu w rankingu zakładów Ladbrokes jest 80-letni szwedzki poeta Tomas Transtroemer (5 do 1), za nim w stosunku 8 do 1 są obstawiani trzej inni poeci: Koreańczyk Ko Un, Syryjczyk Adonis i Adam Zagajewski. Ostatni raz Akademia Szwedzka wyróżniła autora poezji aż 14 lat temu - w 1996 roku nagrodzono Wisławę Szymborską, a rok wcześniej Irlandczyka, Seamusa Heaneya.

Spośród prozaików największe szanse mają Włoch Antonio Tabucchi (10 do 1), Japończyk Haruki Murakami (11 do 1), algierska powieściopisarka Assia Djebar (15 do 1). W rankingach stosunkowo wysoko lokują się w tym roku pisarze amerykańscy - Philip Roth, Joyce Carol Oates i Thomas Pynchon obstawiani są w stosunku 18 do 1, podobnie jak kanadyjskie pisarki - Alice Munro i Margaret Atwood. Na liście typowanych nazwisk są też m.in. Claudio Magris (22 do 1), Milan Kundera (25 do 1), Amos Oz (25 do 1), Vaclav Havel (35 do 1), Umberto Eco (45 do 1). Spis zamyka nazwisko Boba Dylana typowanego w stosunku 150 do 1.

Wysokość nagrody to ok. 1,5 mln dol.(PAP)

mw/ ls/ jbr/

bEgLUtBF

7304468 arch.

bEgLUtCa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)