Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

80 opolskich logistyków poleci do Afganistanu

0
Podziel się

Na placu apelowym 10. Opolskiej Brygady Logistycznej pożegnano w poniedziałek
80 żołnierzy, którzy wyjadą do Afganistanu. To ósma zmiana polskiego kontyngentu w tym kraju.
Większość logistyków trafi do bazy Bagram.

bEiTpzmJ

Na placu apelowym 10. Opolskiej Brygady Logistycznej pożegnano w poniedziałek 80 żołnierzy, którzy wyjadą do Afganistanu. To ósma zmiana polskiego kontyngentu w tym kraju. Większość logistyków trafi do bazy Bagram.

Wszyscy wojskowi przed wyjazdem na misję musieli przejść rozmowę kwalifikacyjną, szczegółowe badania lekarskie, szczepienia oraz szkolenia.

"Wszystko trwało od kwietnia, zakończyło się ćwiczeniami +Bagram 8+, jakie odbyły się w Kielcach. Wcześniej było szkolenie ogólnowojskowe i specjalistyczne oraz zajęcia z kultury Afganistanu, zachowań ludzkich i tematyki islamu" - powiedział PAP oficer prasowy brygady, kpt. Leszek Radzik.

bEiTpzmL

Wylot ósmej zmiany będzie odbywał się etapami. "Każdorazowo grupa przylatująca spotyka się z tą, która opuszcza Afganistan. Spotkanie ma na celu przekazanie obowiązków, załatwienie spraw urzędowych i zapoznanie się z sytuacją. Dobre przekazanie zawsze ułatwia służbę" - zaznaczył Radzik.

Wśród żołnierzy, którzy będą służyć w polskim kontyngencie w Afganistanie, są zarówno weterani, którzy mają za sobą już kilka misji, jak i młodzi oficerowie i szeregowcy. "To mieszanka rutyny z młodością" - ocenił oficer prasowy brygady.

Większość logistyków będzie stacjonowała w bazie Bagram, ale w zależności od potrzeb żołnierze brygady będą wszędzie tam, gdzie będą potrzebni - np. na lotnisku w Kabulu. Będą się zajmować dostarczaniem polskim żołnierzom na misji wszystkiego, co niezbędne. "Od jedzenia, ubioru, poprzez paliwa i smary, po amunicję. Dbamy o wszystko, co potrzebne do prowadzenia działań" - zaznaczył Radzik.

Dodał, że misja polskich żołnierzy w Afganistanie nominalnie trwa pół roku. "Ten okres może być krótszy, albo dłuższy w zależności od wielu czynników - w tym pogody, bo zdarzały się sytuacje, że aura uniemożliwia wylot do Polski" - wyjaśnił.(PAP)

bEiTpzmR

jsz/ itm/ jra/

bEiTpznm
opolskie
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)