Notowania

wiadomości
25.10.2013 21:09

8. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni

Pięć spektakli pokazanych zostanie na rozpoczynającym się w połowie listopada w Gdyni 8. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@port. W trakcie festiwalu przyznana zostanie 6. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pięć spektakli pokazanych zostanie na rozpoczynającym się w połowie listopada w Gdyni 8. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@port. W trakcie festiwalu przyznana zostanie 6. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.

"Obecność polskiego współczesnego dramatu, jako gatunku, w polskim życiu teatralnym słabnie. Ideą festiwalu jest widzieć dramat i dramatopisarza jako silnego partnera dla reżysera. Chcemy zrównoważyć zbyt silną i dominującą w ostatnich latach obecność reżysera w polskim teatrze. W ten sposób polski teatr stał się kreacją osobowości, niekoniecznie w przymierzu z widownią" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, który od początku jest organizatorem R@portu, dyrektor programowy festiwalu Bogdan Ciosek.

Podczas trwającego od 15 do 22 listopada festiwalu miłośnicy teatru obejrzą następujące tytuły: "Joanna Szalona; Królowa" Jolanty Janiczak, w reżyserii Waldemara Raźniaka (Teatr Miejski w Gdyni), "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach ślepego Maksa i Szai Magnata" Roberta Urbańskiego, w reż. Jacka Głomba (Teatr Nowy w Łodzi), "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej, w reż. Agnieszki Glińskiej (Teatr Studio w Warszawie), "Wszyscy święci. Zabłudowski cud" Piotra Tomaszuka, w jego reżyserii (Teatr Wierszalin z Supraśla) oraz "Upadek pierwszych ludzi" Antoniego Ferency, w reż. Iwony Kempy (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu).

Spektakle zostały wyselekcjonowane przez Cioska z ok. 30 obejrzanych przez niego polskich sztuk współczesnych.

Przedstawienia oceni czteroosobowe jury w składzie: dramaturg Paweł Demirski oraz krytycy teatralni Jacek Sieradzki, Łukasz Drewniak oraz Wojciech Majcherek.

W trakcie Festiwalu R@port odbędzie się także czytanie pięciu sztuk nominowanych do finału VI Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, ustanowionej w 2007 r. przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 166 sztuk. Piątka finałowa sztuk w tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej to: "Krzywicka/Krew" Julii Holewińskiej, "Mój niepokój ma przy sobie broń" Mateusza Pakuły, "Pętla" Ewy Madeyskiej, "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak oraz "W środku słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi.

Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zostanie wyłoniony 17 listopada.

Dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni Krzysztof Babicki poinformował na konferencji prasowej, że od przyszłego roku festiwal R@port oraz finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbywać się będzie w maju. (PAP)

rop/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz