Notowania

wiadomości
16.11.2011 14:45

90 urodziny muzykologa prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Wybitny muzykolog, teoretyk i edytor muzyczny prof. Mieczysław Tomaszewski kończy w czwartek 90 lat. W przeddzień jubileuszu w auli "Florianka" Akademii Muzycznej w Krakowie przypominano jego dokonania.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybitny muzykolog, teoretyk i edytor muzyczny prof. Mieczysław Tomaszewski kończy w czwartek 90 lat. W przeddzień jubileuszu w auli "Florianka" Akademii Muzycznej w Krakowie przypominano jego dokonania.

Główny obszar działalności naukowej jubilata to muzyka XIX i XX wieku, szczególnie w zakresie chopinologii, pieśni romantycznej oraz polskiej muzyki współczesnej.

Jest autorem ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju, a także we Francji, Austrii, Niemczech, Anglii, Rosji, na Słowacji i na Litwie. Napisał m.in. leksykon multimedialny "Fryderyk Chopin. Życie twórcy" (1995 r.) czy rozprawę "Muzyka Chopin odczytana na nowo".

W 1959 roku został wykładowcą (od 1971 jako docent, od 1989 - profesor) Akademii Muzycznej w Krakowie. Kierował Katedrą Edytorstwa Muzycznego (1968-1996) oraz Zespołem Analizy i Interpretacji Muzyki (1976-1986), które powołał do życia. Obecnie jest kierownikiem Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego.

W przeszłości pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. W 1954 został jego redaktorem naczelnym, a w latach 1965-1988 jego dyrektorem.

Prof. Mieczysław Tomaszewski został uhonorowany wieloma nagrodami - m.in. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

"Wychowałeś i uformowałeś wiele pokoleń teoretyków muzyki w całej Polsce. Byłeś i jesteś promotorem dziesiątków doktoratów, a pod twym bacznym okiem powstały habilitacje i profesury twoich wychowanków. Dziękujemy ci" - zwróciła się do jubilata prof. Teresa Malecka, kierownik Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki AM w Krakowie.

W trakcie środowej uroczystości profesor otrzymał od Polskiego Wydawnictwa Muzycznego okolicznościowe wydanie nut pieśni dedykowanych mu na jego w 60. urodziny.

Po południu w Muzeum Narodowym w Sukiennicach zagra na jego cześć m.in. Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie, pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. (PAP)

rcz/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz