Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

9 lutego publiczne wysłuchanie w sprawie GMO

0
Podziel się:

9 lutego w Sejmie odbędzie się publiczne wysłuchanie w sprawie rządowego
projektu ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych - postanowili w piątek posłowie z komisji
ochrony środowiska oraz komisji rolnictwa. Dostosowuje on polskie przepisy do unijnych,
zezwalających na uprawy roślin GMO. Uwzględnia odrębne stanowisko Polski wobec tworzenia stref
wolnych od takich organizmów.

9 lutego w Sejmie odbędzie się publiczne wysłuchanie w sprawie rządowego projektu ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych - postanowili w piątek posłowie z komisji ochrony środowiska oraz komisji rolnictwa. Dostosowuje on polskie przepisy do unijnych, zezwalających na uprawy roślin GMO. Uwzględnia odrębne stanowisko Polski wobec tworzenia stref wolnych od takich organizmów.

Wniosek zgłoszony przez Krzysztofa Jurgiela (PiS) został przyjęty jednogłośnie.

Nowe przepisy mają uporządkować nadzór i kontrolę nad GMO w Polsce i zastąpić dotychczasową ustawę z 2001 roku.

W publicznym wysłuchaniu oprócz parlamentarzystów mogą brać udział również organizacje społeczne i gospodarcze czy naukowcy. Jak wyjaśnił PAP wiceminister rolnictwa Marian Zalewski, chodzi o to, by wszystkie strony zainteresowane stosowaniem GMO - także przeciwnicy - mogły publicznie przedstawić swoje racje.

Zalewski podkreślił, że sprawa GMO wzbudza wiele kontrowersji. Do ministerstwa rolnictwa dwa lata temu trafiło 2 tys. petycji w tej sprawie, a w 2009 roku 3 tys. Z jednej strony - jak powiedział - ekolodzy żądają zakazu uprawy roślin GMO i stosowania modyfikowanych organizmów, a z drugiej - stosowaniem GMO zainteresowani są producenci trzody czy drobiu. Zaznaczył przy tym, że opinie naukowców w tej sprawie są podzielone.

"Dobrze, żeby wszystkie argumenty zostały zaprezentowane publicznie, na oczach parlamentu i środowisk opiniotwórczych" - podkreślił Zalewski. Zaznaczył, że o kształcie przepisów dotyczących organizmów genetycznie modyfikowanych zadecyduje ostatecznie Sejm.

Pierwsze czytanie projektu o GMO obyło się w połowie grudnia ub.r. Wiceminister środowiska Janusz Zaleski podkreślił wówczas, że zgodnie z deklaracjami rządu Polska powinna być wolna od GMO, jednak nasze przepisy muszą być też zgodne z prawem europejskim, które dopuszcza takie uprawy. Komisja Europejska zarzucała nam naruszanie unijnych dyrektyw w tej sprawie.

Zdaniem Zaleskiego, rządowy projekt spełnia oba te warunki. Dokument został poddany notyfikacji w Brukseli i KE wypowiedziała się pozytywnie na jego temat.(PAP)

awy/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)