Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

A. Milczanowski ponownie przed sądem za sprawę "Olina"

0
Podziel się:

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie zaczął się
w środę ponowny tajny proces b. szefa MSW Andrzeja
Milczanowskiego, oskarżonego o ujawnienie w 1995 r. tajemnicy
państwowej w sprawie rzekomego szpiegostwa Józefa Oleksego,
ówczesnego premiera z SLD.

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie zaczął się w środę ponowny tajny proces b. szefa MSW Andrzeja Milczanowskiego, oskarżonego o ujawnienie w 1995 r. tajemnicy państwowej w sprawie rzekomego szpiegostwa Józefa Oleksego, ówczesnego premiera z SLD.

W listopadzie 2008 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił orzeczenie sądu okręgowego z lutego 2008 r. o uniewinnieniu ministra i zwrócił sprawę do I instancji. O tej decyzji, podjętej na wniosek prokuratury i pełnomocnika Oleksego, zdecydowały względy formalne: do powtórki jest kwestia wniosku dowodowego prokuratury, która chciała przesłuchania na rozprawie części świadków, a zeznania innych jedynie odczytać. Sąd I instancji miał przeoczyć, że zeznania świadków nie wzywanych należy uznać za ujawnione, by legalnie się na nie powoływać w wyroku.

Milczanowski powiedział PAP, że ma nadzieję na powtórne uniewinnienie i że nie będzie składał nowych wniosków dowodowych. Jak ustaliła PAP, wnioski takie złożył Oleksy, który w tym procesie jest oskarżycielem posiłkowym. Sam Oleksy powiedział, że "sprawa rusza od początku".

Ponowny proces może być bardzo krótki, chyba że sąd uwzględniłby wnioski Oleksego. Ich szczegóły nie są znane - proces jest w całości tajny.

W lutym 2008 r. sąd uznał, że Milczanowski naruszył tajemnicę państwową, ale działał w stanie wyższej konieczności i uniewinnił go. "Nie zgadzam się z wyrokiem" - mówił Oleksy i zapowiadał apelację. Sąd uznał, że Milczanowski, przekazując informacje operacyjne w sprawie rzekomej współpracy Oleksego z obcym wywiadem, znajdował się w sytuacji wyjątkowej i dobro niższej wartości - tajemnicę państwową - poświęcił dla dobra wyższego - interesu państwa. Milczanowski, któremu grozi do 5 lat więzienia, mówił, że wypełniał tylko swój obowiązek i dziś postąpiłby tak samo.

Milczanowski obecnie jest notariuszem w Szczecinie. Prokuratura oskarżyła go, że 21 grudnia 1995 r. z trybuny Sejmu, jako szef MSW, ujawnił tajemnicę państwową mówiąc, iż premier Oleksy był źródłem informacji dla wywiadu ZSRR, a później Rosji - m.in. podczas kontaktów z oficerem KGB Władimirem Ałganowem. Ponadto, że "bezprawnie powiadomił" o zarzutach wobec Oleksego m.in. ówczesnego prezydenta-elekta Aleksandra Kwaśniewskiego, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra spraw zagranicznych. Prokuratura oparła się m.in. na sprawozdaniu sejmowej komisji nadzwyczajnej, która badała legalność działań w sprawie Oleksego. Według przyjętego w 1996 r. przez Sejm sprawozdania, działania oficerów UOP i Milczanowskiego mogły naruszać prawo.

Sprawa rzekomego szpiegostwa, ujawniona na kilka dni przed końcem kadencji prezydenta Lecha Wałęsy, wywołała wielki kryzys polityczny. Oleksy nazwał sprawę prowokacją, bo MSW miało sugerować za kulisami jego odejście z urzędu premiera. Zaprzeczył, by był agentem, choć przyznał, że "biesiadował" z Ałganowem.

Na początku 1996 r. Oleksy podał się do dymisji, gdy prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo w jego sprawie, o co 19 grudnia 1995 r. wniósł Milczanowski. W kwietniu 1996 r. śledztwo umorzono z powodu niestwierdzenia przestępstwa szpiegostwa. Prokuratura podkreśliła, że materiały zebrane przez UOP nt. Oleksego można traktować "wyłącznie jako poszlaki". Do dziś nie wiadomo, kto był agentem KGB o kryptonimie Olin. (PAP)

sta/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)