Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ABB dostarczy kluczowy element połączenia sieci Polski i Litwy

0
Podziel się:

Firma ABB za 83 mln euro dostarczy urządzenie, konieczne do połączenia sieci
energetycznych Polski i Litwy w ramach powstającego "mostu energetycznego" LitPol Link. Umowę z
dostawcą podpisał w piątek litewski operator sieci przesyłowej Litgrid

Firma ABB za 83 mln euro dostarczy urządzenie, konieczne do połączenia sieci energetycznych Polski i Litwy w ramach powstającego "mostu energetycznego" LitPol Link. Umowę z dostawcą podpisał w piątek litewski operator sieci przesyłowej Litgrid

Chodzi o stację przekształtnikową prądu stałego, która powstanie w litewskim Alytus. Ponieważ sieci energetyczne Polski i państw bałtyckich nie są zsynchronizowane, połączenie ich można zrealizować tylko za pomocą prądu stałego.

"Mówiąc językiem popularnym, jest to tzw. sprzęgło, które będzie pomagało przesyłać prąd w obu kierunkach w zależności od potrzeby i kształtującej się ceny rynkowej energii elektrycznej" - powiedział PAP minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz, który uczestniczył w piątkowej uroczystości podpisania umowy. "Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych urządzeń połączenia" - dodał.

Koszt projektu szacuje się na 288 mln litów (83 mln euro), stacja ma być gotowa do końca 2015 r. Wtedy też ma ruszyć eksploatacja LitPol Link, którego budowa ma kosztować ok. 370 mln euro. Połączenie będzie mogło przesyłać moc 500 MW, jednak rozważa się już jego rozbudowę do 1000 MW.

"Podpisanie umowy wskazuje na to, że po stronie litewskiej prace przy realizacji projektu odbywają się zgodnie z harmonogramem. Liczymy na to, że obie strony utrzymają powzięte tępo, niezbędne do zakończenia prac w terminie" - powiedział Niewierowicz. Podkreślił, że w 2013 r. po pozyskaniu odpowiednich pozwoleń i decyzji środowiskowych oraz zakończeniu przetargów, ruszają prace wykonawcze.

W podpisywaniu umowy udział brał też prezes polskiego operatora sieci przesyłowych PSE Henryk Majchrzak. W jego ocenie, umowa jest jednym z kamieni milowych projektu oraz bardzo dobrym przykładem współpracy pomiędzy operatorami systemów przesyłowych obu krajów. "Dotychczasowe osiągnięcia nie byłyby możliwe bez wsparcia i zaangażowania wielu podmiotów, w tym właściwych ministerstw i urzędów regulacji obu krajów, a także KE, która m.in. wspiera projekt finansowo" - stwierdził Majchrzak.

Stacja przekształtnikowa HVDC o mocy 500 MW pozwoli połączyć działające w różnej synchronizacji systemy: litewski o napięciu 330 kV oraz polski o napięciu 400 kV. "Poza umożliwieniem wymiany energii elektrycznej między Polską i Litwą, to połączenie wzmocni stabilność sieci energetycznej oraz zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii w regionie" - ocenił dyrektor Globalnej Dywizji ABB Systemy Energetyki Brice Koch.

Zgodnie z umową, ABB zaprojektuje, skonstruuje, dostarczy i zainstaluje stację przekształtnikową, włączając w to urządzenia wysokiego napięcia, takie jak transformatory mocy i tyrystory.

Połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą to wspólny Projekt operatorów sieci przesyłowych obu krajów - PSE oraz Litgrid. Podstawowym jego celem jest połączenie rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich z rynkiem reszty UE poprzez zamknięcie tzw. Pierścienia Bałtyckiego. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady projekt należy do priorytetowych, których realizacja leży w interesie Unii Europejskiej.

Projekt zakłada wybudowanie 154 kilometrów linii 400 kV od Ełku po stronie polskiej do Alytus na Litwie, a także rozbudowę stacji i linii elektroenergetycznych w północno-wschodniej Polsce. Część tych inwestycji jest już w fazie budowy, reszta są w fazie uzyskiwania decyzji administracyjnych oraz praw do terenu.

PSE podkreśliło, że w procesie inwestycji najważniejsze i najbardziej czasochłonne jest pozyskanie tzw. dokumentacji formalno-prawnej, natomiast właściwe prace budowlano-montażowe trwają zazwyczaj nie dłużej niż dwa lata. "Pierwszą, bardzo trudną fazę, czyli przygotowanie i przeprowadzenie większości przetargów, wyłonienie wykonawców oraz zdobycie środków na realizację, mamy za sobą" - ocenił prezes Majchrzak.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)