Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Abbas: pojednanie Hamasu i Fatahu nie zagrozi procesowi pokojowemu

0
Podziel się

Palestyński pakt o pojednaniu między umiarkowanym Fatahem a radykalnym
Hamasem nie wpłynie negatywnie na proces pokojowy na Bliskim Wschodzie - powiedział w czwartek w
Berlinie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

bEhOQxAl

Palestyński pakt o pojednaniu między umiarkowanym Fatahem a radykalnym Hamasem nie wpłynie negatywnie na proces pokojowy na Bliskim Wschodzie - powiedział w czwartek w Berlinie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

"Przeciwnie, pojednanie będzie sprzyjać procesowi pokojowemu i wzmocni cel, jakim jest współistnienie dwóch państw" palestyńskiego i izraelskiego - ocenił Abbas na konferencji prasowej po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "Nie tkniemy porozumień, które dotychczas podpisano z Izraelem" - dodał.

Abbas zapewnił, że władze palestyńskie chcą rozwiązania konfliktu z Izraelem w drodze negocjacji. "To nasza podstawowa opcja. Jesteśmy gotowi na powrót do stołu rokowań. Czasu jest niewiele, ale chcemy go wykorzystać" - powiedział prezydent Autonomii Palestyńskiej, pytany, czy wobec impasu w rozmowach pokojowych Palestyńczycy jednostronnie ogłoszą we wrześniu niepodległość.

bEhOQxAn

Jak dodał, gdy negocjacje nie przyniosą rezultatu, Palestyńczycy "zwrócą się do ONZ". "Spytamy świat, co myśli o tym, co dzieje się na Bliskim Wschodzie. Czy świat akceptuje to, że naród palestyński od 63 lat żyje pod okupacją? Jesteśmy jedynym narodem na świecie, który jeszcze żyje pod okupacją (...). Spytamy, co stoi na przeszkodzie temu, byśmy byli członkiem ONZ" - powiedział Abbas.

Niemiecka kanclerz zaapelowała do Palestyńczyków i Izraela o jak najszybszy powrót do negocjacji pokojowych. "Czas nagli. Chcemy rozwiązania, opartego na zasadzie dwóch państw. Jednostronne działania nie są pomocne" - zaznaczyła Merkel.

W środę w Kairze Abbas, będący jednocześnie przywódcą Fatahu, i szef Hamasu Chaled Meszal ogłosili przełomowy pakt o pojednaniu między Palestyńczykami, kończący czteroletni okres podziałów. Dzień wcześniej przedstawiciele 13 partii palestyńskich, w tym Fatahu i Hamasu, podpisali porozumienie o utworzeniu tymczasowego rządu jedności narodowej, który powinien sprawować władzę do czasu wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Mają one być przeprowadzone w ciągu roku.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu skrytykował w środę palestyński pakt o pojednaniu, nazywając porozumienie potężnym ciosem dla pokoju i wielkim zwycięstwem terroryzmu. Izrael uznaje Hamas za organizację terrorystyczną.

bEhOQxAt

Radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas zbrojnie przejęło kontrolę nad Strefą Gazy w czerwcu 2007 roku. Od tego czasu na terytoriach palestyńskich panuje faktyczna dwuwładza. Stosunki Izraela z hamasowskimi władzami Strefy Gazy są wrogie i często dochodzi do zbrojnych incydentów.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/

bEhOQxAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)