Notowania

wiadomości
16.08.2011 17:52

Abbas potwierdza: Palestyna wystąpi we wrześniu o członkostwo w ONZ

Autonomia Palestyńska wystąpi o pełne członkostwo w ONZ na wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego - po raz kolejny potwierdził we wtorek podczas wizyty w Sarajewie prezydent Autonomii Mahmud Abbas.

Podziel się
Dodaj komentarz

Autonomia Palestyńska wystąpi o pełne członkostwo w ONZ na wrześniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego - po raz kolejny potwierdził we wtorek podczas wizyty w Sarajewie prezydent Autonomii Mahmud Abbas.

"Wniosek zostanie przedłożony Sekretarzowi Generalnemu Ban Ki Munowi" - powiedział na konferencji prasowej w Sarajewie prezydent. "Nie wyznaczyliśmy żadnej konkretnej daty. Możemy złożyć wniosek każdego dnia w ciągu sesji" - zastrzegł.

Abbas zabiegał o poparcie dla palestyńskich planów podczas trzydniowej wizyty w Bośni i Hercegowinie, która jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także zamieszkuje ją liczna społeczność muzułmańska.

Plan ubiegania się o członkostwo w ONZ dla Palestyny obejmującej sporne terytoria Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i wschodniej Jerozolimy jest przedstawiany przez Palestyńczyków jako konieczny krok dla zapewnienia równych szans w negocjacjach z Izraelem.

Izrael potępił palestyńską inicjatywę, określając ją jako próbę izolowania go i podważenia legalności jego własnej państwowości.

Również Stany Zjednoczone, będące głównym sojusznikiem Izraela, wyraziły sprzeciw wobec pomysłu Palestyny, argumentując, że przeszkodzi on w pomyślnym zakończeniu pokojowych rozmów palestyńsko-izraelskich rozpoczętych dwie dekady temu.

W związku z tym, że zgodę na członkostwo w ONZ muszą wpierw wyrazić m.in. wszyscy stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, do których należą także Stany Zjednoczone, prawdopodobne jest, że skorzystają one z przysługującego stałym członkom prawa weta, aby zablokować wniosek Palestyny.

Przewidując taką możliwość, Abbas powiedział w Sarajewie, że Palestyna będzie ubiegać się również o podniesienie jej statusu w ONZ z obecnego - obserwatora do rangi państwa nieczłonkowskiego. Taka zmiana nie wymaga zgody Rady Bezpieczeństwa i mogłaby być dokonana w drodze rezolucji Zgromadzenia Ogólnego.

Jednocześnie Abbas zapewnił, że Palestyna nie chce konfrontacji. "Będziemy kontynuować współpracę z Amerykanami i krajami europejskimi. Oni nam pomagają i współpracują z nami" - zapowiedział prezydent Palestyny. (PAP)

der/ ro/

9592119, 9591575

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz