Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 15:11

Abp Budzik rozpoczął posługę metropolity lubelskiego

Do jedności, "która nie buduje murów, ale mosty" wezwał w sobotę wiernych archidiecezji lubelskiej ich nowy metropolita abp Stanisław Budzik podczas swego ingresu, czyli uroczystego wprowadzenia do katedry w Lublinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do jedności, "która nie buduje murów, ale mosty" wezwał w sobotę wiernych archidiecezji lubelskiej ich nowy metropolita abp Stanisław Budzik podczas swego ingresu, czyli uroczystego wprowadzenia do katedry w Lublinie.

Bp Budzik został mianowany metropolitą lubelskim 26 września przez papieża Benedykta XVI. Ingres - zgodnie z prawem kanonicznym - jest oficjalnym i faktycznym rozpoczęciem jego posługi w archidiecezji lubelskiej. Abp Budzik jest następcą zmarłego nagle w lutym abp. Józefa Życińskiego.

Uroczystości rozpoczęły się procesją z domu arcybiskupów lubelskich do archikatedry. W procesji niesiono relikwie patrona kapłanów św. Jana Marii Vianneya, a także bł. Jana Pawła II, bł. Jerzego Popiełuszki oraz bł. Ignacego Kłopotowskiego.

Po powitaniu przed katedrą, nowy metropolita modlił się przed obrazem Matki Bożej Płaczącej. Następnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał decyzję papieża Benedykta XVI o nominacji bp. Budzika. Wyrazy szacunku i czci nowemu metropolicie składali biskupi pomocniczy, przedstawiciele zakonów, Senatu KUL oraz wierni świeccy.

W homilii abp Budzik zwrócił się do wiernych archidiecezji lubelskiej słowami św. Augustyna: "Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem". Apelował o budowanie jedności, a jako wspólne zadanie duchownych i wiernych wskazał uczynienie archidiecezji lubelskiej "domem i szkołą komunii".

"Taka jedność nie może stawiać politycznej granicy przed przykazaniem miłości bliźniego. Taka jedność otwiera nasze serca na wszystkich braci wierzących w Chrystusa, na wszystkie dzieci jednego Boga wołające do Niego przez modlitwę o pomoc; na wszystkich tych, którzy Boga jeszcze szukają" - mówił.

Metropolita wzywał, aby wierni byli "świadkami i narzędziami Bożego miłosierdzia", żeby "nikt w domu Kościoła nie był osamotniony, wykluczony i zapomniany". Apelował, aby rodziny były szkołą miłości i wiary, przekazywały młodym wartości religijne i narodowe we współpracy z wychowawcami i nauczycielami. "Nie pozwólmy, aby podziały polityczne wtargnęły do wnętrza naszego domu, którym jest Kościół" - powiedział abp Budzik.

Nowego metropolitę przywitał m.in. zwierzchnik prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej abp Abel. Wyraził nadzieję, że wspólnie z abp. Budzikiem będą budować "prawdziwie siostrzane" relacje między Kościołami i zawsze znajdą "porozumienie w ewangelicznym duchu miłości i prawdzie".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podkreślił, że diecezja, do której przychodzi abp Budzik, ze względu na obecność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego to "jedno z najmocniejszych ognisk intelektualnych katolicyzmu polskiego". Prowadzony tu - według abp. Michalika - m.in. dialog "z uczciwymi agnostykami, a nie z relatywizmem, ateizmem" to zadanie niełatwe, ale - w jego ocenie - abp Budzik ma duże doświadczenie w rozwiązywaniu trudnych spraw, a przy tym jest człowiekiem bezpośredniego kontaktu.

Na zakończenie uroczystości abp Budzik modlił się w krypcie biskupów lubelskich, gdzie złożona jest trumna z ciałem jego poprzednika, abp. Józefa Życińskiego. W kryptach pochowani są także biskupi Marian Fulman oraz Piotr Kałwa.

W uroczystości ingresu wzięli udział liczni biskupi a także parlamentarzyści z Lubelszczyzny, przedstawiciele lokalnych władz państwowych i samorządowych oraz senatów wyższych uczelni. Wierni, którzy nie zmieścili się w katedrze, oglądali transmisję z uroczystości na telebimie na placu przed świątynią.

Stanisław Budzik urodził się 25 kwietnia 1952 r. w Łękawicy k. Tarnowa. 29 maja 1977 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jest doktorem habilitowanym nauk teologicznych, prof. nadzwyczajnym PAT (obecnie Uniwersytet Papieża Jana Pawła II) w Krakowie. W 2004 r. został biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Od czerwca 2007 r. do października 2011 r. był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

Abp. Budzik jest dwunastym biskupem diecezjalnym w Lublinie. Biskupstwo to powstało w 1805 r. na mocy bulli papieża Piusa VII. W 1992 r. Jan Paweł II podniósł diecezję lubelską do rangi archidiecezji i ustanowił w Lublinie metropolię. (PAP)

ren/ kop/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz