Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Damian Zimoń wzywa do odwagi w obronie życia

0
Podziel się:

Do obrony i umacniania wartości ludzkiego życia wezwał metropolita
katowicki abp Damian Zimoń w liście odczytywanym w niedzielę w kościołach archidiecezji
katowickiej. Hierarcha podkreślił, że Kościół wspiera matki w trudnej sytuacji i rodziny
wielodzietne.

Do obrony i umacniania wartości ludzkiego życia wezwał metropolita katowicki abp Damian Zimoń w liście odczytywanym w niedzielę w kościołach archidiecezji katowickiej. Hierarcha podkreślił, że Kościół wspiera matki w trudnej sytuacji i rodziny wielodzietne.

"Nikogo nie chcemy potępiać. Każdemu, a zwłaszcza każdej matce, chcemy podać pomocną dłoń w obronie życia" - napisał w swoim przesłaniu metropolita, nawiązując do niedzielnej ewangelii, w której Jezus nie potępia grzesznicy, ale przebacza i zachęca ją do nawrócenia.

W liście abp Zimoń nawiązuje do przypadającej 25 marca uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą Kościół obchodzi także jako Dzień Świętości Życia. Dzień wcześniej, zgodnie z uchwałą Sejmu, obchodzony jest Narodowy Dzień Życia. Według arcybiskupa, powinno to być okazją do "pogłębionej refleksji nad tajemnicą życia".

Metropolita kolejny raz skrytykował niedawny, prawomocny wyrok katowickiego sądu, który nakazał redaktorowi naczelnemu "Gościa Niedzielnego" oraz jego wydawcy - Archidiecezji Katowickiej - m.in. przeproszenie Alicji Tysiąc za komentarze na jej temat. Tysiąc chciała usunąć ciążę, a za brak prawnych warunków do tego zaskarżyła Polskę do trybunału w Strasburgu, który przyznał jej rację. Właśnie tego dotyczyły komentarze w katolickim tygodniku.

Arcybiskup zacytował fragment encykliki papieża Jana Pawła II "Ewangelia życia", według której akceptacja przerywania ciąży "jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem a złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia".

"Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazwać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie" - pisał Jan Paweł II, którego słowa przytoczył metropolita katowicki; wskazał, że redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego", ks. Marek Gancarczyk miał odwagę i "nazwał rzeczy po imieniu".

Abp Zimoń podziela pogląd publicysty "Teologii politycznej" Artura Bazaka, według którego "jedynym pozytywnym skutkiem tego bezprecedensowego wyroku jest mobilizacja katolickich środowisk, które uznały sprawę osądzenia +Gościa Niedzielnego+ za niedopuszczalny akt wrogości wobec zasad wiary katolickiej, próbę odebrania prawa do nieskrępowanego wyrażania swojej wiary w sferze publicznej oraz pogwałcenie zasady wolności słowa".

Metropolita przypomniał, że w archidiecezji katowickiej działają trzy tzw. okna życia, gdzie matki będące w trudnej sytuacji mogą zostawić swoje nowonarodzone potomstwo. Dotychczas trafiło tam troje dzieci. Abp Zimoń wyraził "najwyższe uznanie" rodzinom wielodzietnym i podkreślił, że "są one wspomagane na wiele sposobów przez parafie, także materialnie". Na Śląsku działa Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, rodziny otrzymują też wsparcie do organizacji Caritas.(PAP)

mab/ kon/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)