Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Głódź zaapelował do dziennikarzy o odważne głoszenie prawdy

0
Podziel się:

O odważne głoszenie prawdy oraz traktowanie
dziennikarstwa jako służby dobru wspólnemu zaapelował w niedzielę
do ludzi mediów abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy świętej z
okazji 40. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

O odważne głoszenie prawdy oraz traktowanie dziennikarstwa jako służby dobru wspólnemu zaapelował w niedzielę do ludzi mediów abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy świętej z okazji 40. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

Arcybiskup, który jest przewodniczącym Rady Episkopatu Polski do spraw Środków Społecznego Przekazu zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie poranna gazeta i wieczorne wiadomości zastępują ludziom pacierz poranny i pacierz wieczorny.

"Taka sytuacja rodzi dla ludzi mediów głęboką odpowiedzialność" - powiedział abp podczas mszy w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze. W związku z tym zaapelował, by dziennikarze byli odważni oraz stanowczy w głoszeniu prawdy. "Dziennikarz jest sługą, a nie panem prawdy" - powiedział Głódź.

Zaznaczył, że ta stanowczość może czasem wiele kosztować, nawet życie - jak w przypadku red. Waldemara Milewicza, a czasem - pociągnąć za sobą stratę pracy. Mimo to, jak podkreślił Głódź, należy "płynąć pod prąd libertynizmu, konsumpcjonizmu i deptania tego co święte".

Do decydentów w mediach zaapelował, by nie kierowali się jedynie modą, słupkami oglądalności oraz wysokością wpływów z reklamy, a przede wszystkim mieli na względzie misję mediów.

Abp Głódź podkreślił, że media muszą być "wolne od dyktatu partii politycznych". "Każda partia podziela ten postulat gdy jest w opozycji, a zapomina o nim po dojściu do władzy" - powiedział. Dodał, że media publiczne potrzebują odnowy, ale nie powinny być zawłaszczane przez którąkolwiek z frakcji. "Fachowców nie mogą zastąpić funkcjonariusze" - podkreślił.

Abp przypomniał też słowa Benedykta XVI, które papież zawarł w orędziu na 40. Dzień - by dziennikarze przejawiali większą troskę o rodzinę, bo mają swój udział w kryzysie, który ona przechodzi. Głódź zaapelował do dziennikarzy, by dbali o prawdziwy obraz rodziny w mediach, a jako jedyny związek małżeński przedstawiali związek kobiety i mężczyzny. "Żadnych innych związków nie nazywajcie małżeństwem, by nie siać zamętu pojęciowego" - mówił duszpasterz.

Mszę, której przewodniczył abp Głódź, koncelebrowali szef redakcji programów katolickich TVP ks. Andrzej Majewski oraz rzecznik prasowy Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II, a ustanowiony został przez papieża Pawła VI w 1967 roku. Kościół w Polsce obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w trzecią niedzielę września. Kościół na świecie obchodzi go w pierwszą niedzielę maja (termin ten nie jest obowiązujący dla Kościołów lokalnych).(PAP)

js/ ago/ jer/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)