Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Gocłowski: lustracją księży powinna się zająć komisja w IPN

0
Podziel się:

(dochodzą wypowiedzi: prezesa IPN i historyka Instytutu)

(dochodzą wypowiedzi: prezesa IPN i historyka Instytutu)

1.6.Warszawa (PAP) - Metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski uważa, że lustracją księży powinna się zająć komisja powołana w Instytucie Pamięci Narodowej; w jej pracach mógłby uczestniczyć biskup. Prezes IPN Janusz Kurtyka nie zamierza na razie komentować tej propozycji.

Kurtyka zaznaczył w czwartek, że dopóki nie porozmawia z przedstawicielami Episkopatu, nie zamierza wypowiadać się w tej sprawie. "Myślę, że takie rozmowy powinienem toczyć z przedstawicielami Episkopatu, na pewno nie za pośrednictwem mediów" - powiedział dziennikarzom.

Natomiast zdaniem historyka IPN dr Jana Żaryna, "bardzo ciekawą propozycją" byłoby, gdyby Episkopat powołał do życia komisję historyczną składającą się "ze świetnych fachowców, którzy są w Kościele katolickim" i gdyby to ona "przeprowadziła kompleksowe badania". Żaryn zaznaczył, że IPN pomógłby w realizacji takiego projektu. Jednak, jego zdaniem, pracownicy Instytutu nie powinni wejść w skład tego zespołu. "Powinien on być jednoznacznie suwerenny, wewnątrzkościelny" - dodał.

Abp. Gocłowski powiedział w czwartek w radiowych "Sygnałach Dnia", że "bardzo słuszne są głosy z różnych opcji politycznych o konieczności nowelizacji ustawy o IPN. (...) I wówczas komisja działająca w ramach IPN ma też przedstawiciela biskupa, żeby razem z tą komisją współpracował. Wówczas jest szansa na jakieś obiektywne spojrzenie na sprawę".

W ocenie metropolity gdańskiego, komisja "wewnątrzkościelna" z dwóch powodów nie jest dobrą metodą badania przeszłości księży w kontekście ewentualnej współpracy ze służbami PRL. Po pierwsze - wymienił - powstaje sytuacja, w której "biskup sądzi własnego księdza"; a po drugie: "biskup może być posądzany, że chce coś kamuflować, coś ukryć przed światem".

Abp Gocłowski dodał, że on nie powoła w swojej diecezji komisji, która miałaby się zajmować lustracją księży (komisje takie działają obecnie w pięciu z 41 diecezji: warszawsko-praskiej, krakowskiej, szczecińsko-kamieńskiej, lubelskiej, tarnowskiej).

Jednocześnie metropolita gdański zaznaczył, że "nie chce uciekać od prawdy". "Kościół nie może realizować swoich apostolskich zadań pomijając prawdę, nawet gdyby ta prawda była dramatyczna" - mówił. (PAP)

ura/ dnt/ jer/ dro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)