Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Kowalczyk nowym prymasem Polski

0
Podziel się:

Dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce 72-letni abp Józef Kowalczyk
został w sobotę w południe mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym metropolitą gnieźnieńskim i
prymasem Polski - poinformował PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Dotychczasowy nuncjusz apostolski w Polsce 72-letni abp Józef Kowalczyk został w sobotę w południe mianowany przez papieża Benedykta XVI nowym metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski - poinformował PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Zastąpi on na tym stanowisku abp. Henryka Muszyńskiego, którego przedłużona o dwa lata posługa metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski dobiegła końca.

20 marca abp Muszyński ukończył 77 lat. Benedykt XVI przyjął jego rezygnację, a jednocześnie nowego jego następcą mianował nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.

Honorowy tytuł prymasa Polski został decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI przywrócony arcybiskupowi gnieźnieńskiemu 19 grudnia 2009 roku. Wówczas abp Henryk Muszyński przejął go od kard. Józefa Glempa, który dzień wcześniej ukończył 80 lat.

Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Kloch na konferencji prasowej w Krakowie po nominacji nowego prymasa, abp Kowalczyk pozostanie nadal nuncjuszem apostolskim - przynajmniej do września.

Ks. Kloch nie potrafił odpowiedzieć na pytanie dziennikarzy, kiedy abp Kowalczyk rozpocznie swoją posługę jako metropolita gnieźnieński i prymas Polski. Dodał, że "będziemy pilnie nadsłuchiwać, kiedy abp Kowalczyk rozpocznie swoje urzędowanie".

Najważniejszą i najbardziej odpowiedzialną funkcję powierzył abp. Kowalczykowi w 1989 roku papież Jan Paweł II, kiedy mianował go nuncjuszem apostolskim w Polsce. W okresie sprawowania przez niego urzędu została przeprowadzona w 1992 roku reorganizacja struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce, wynegocjowano tekst konkordatu, który został podpisany w 1993 roku, a ratyfikowany w 1998 roku.

Jako nuncjusz doprowadził też do przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w 1991 roku.

O powrocie tytułu prymasa do Gniezna zdecydował w 2006 roku papież Benedykt XVI. Postanowił, że dojdzie do tego po 18 grudnia 2009 r., kiedy to dotychczasowy prymas Glemp skończy 80 lat.

W latach 1921-1946 tytuł prymasa Polski przysługiwał arcybiskupom poznańsko-gnieźnieńskim, wówczas istniała unia personalna metropolii gnieźnieńskiej z metropolią poznańską. Od marca 1946 r., kiedy została ustanowiona unia personalna metropolii gnieźnieńskiej z metropolią warszawską, stolicą prymasowską była Warszawa.

Obecnie godność prymasa ma charakter honorowy, bez uprawnień jurysdykcyjnych. Według nowego statutu Konferencji Episkopatu Polski, prymas zachowuje pierwszeństwo wśród biskupów, jest członkiem Rady Stałej KEP i obok kardynałów kierujących diecezjami jest jedynym niewybieralnym członkiem tego gremium.(PAP)

skz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)