Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Abp Kowalczyk: Polska potrzebuje zespolonych serc i zespolonego wysiłku

0
Podziel się

Polska potrzebuje dziś zespolonych serc, zespolonego wysiłku w kontekście wspólnoty europejskiej, w której wypadło nam żyć, aby budować lepsze jutro każdego człowieka - powiedział w czwartek podczas płockich uroczystości Bożego Ciała nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

bEhGsXsR

Polska potrzebuje dziś zespolonych serc, zespolonego wysiłku w kontekście wspólnoty europejskiej, w której wypadło nam żyć, aby budować lepsze jutro każdego człowieka - powiedział w czwartek podczas płockich uroczystości Bożego Ciała nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

Podczas kazania wygłoszonego na zakończenie procesji przed ołtarzem "Zjednoczeni w miłości troszczmy się o życie", abp Kowalczyk podkreślił, iż w ojczyźnie papieża Polaka nie powinno dochodzić do poniewierania godności ludzkiej, ani słowem, ani jakąkolwiek postawą niegodną chrześcijanina i nie godną pokolenia tych, którzy wyrośli w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.

"Nie można nazywać się chrześcijaninem, katolikiem, jeżeli będziemy składać pięknie ręce, chwalić Pana Boga przed księdzem i biskupem, a w rzeczywistości bytowania codziennego w naszym sercu dominować będzie chciwość, łapczywość i nienawiść" - powiedział nuncjusz. Dodał, iż wspominając 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, należy przypomnieć jego przesłanie o tym, by zło zwyciężać dobrem, by nie różnić się w budowaniu dobra wspólnego.

bEhGsXsT

Abp Kowalczyk zaznaczył, iż obecna polska rzeczywistość przypomina wieżę Babel, w której nie wiadomo o co chodzi, a powinno chodzić o dobro człowieka i o budowanie każdego dnia lepszej teraźniejszości i lepszego jutra, unikając przepaści, jaka dzieli tych, którzy żyją w biedzie i tych, którzy żyją w nadmiarze wszelkich dóbr.

"Bóg przemierza nasze ulice nie tylko niesiony w złocistej monstrancji, ale i w nas samych, w naszych sercach. Jesteśmy nosicielami Chrystusa, jego życia i miłości. Otworzenie się na Boga oznacza otwarcie się na człowieka. Przyjęcie Boga oznacza akceptację człowieka. Przebaczenie ze strony Boga zobowiązuje do przebaczenia bliźniemu" - powiedział nuncjusz.

Abp. Kowalczyk przypomniał, iż tegoroczne uroczystości Bożego Ciała w Płocku zbiegają się z 10. rocznicą beatyfikacji pasterzy tej diecezji: abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego oraz bp Leona Wetmańskiego, którzy w 1941 r. zginęli w hitlerowskim obozie w Działdowie. Beatyfikacji abp Nowowiejskiego i bp Wetmańskiego dokonał 13 czerwca 1999 r. w Warszawie papież Jan Paweł II, wynosząc wówczas na ołtarze 108 męczenników.

W płockiej procesji Bożego Ciała uczestniczyło około 2 tys. osób, w tym także przedstawiciele Bractwa Kurkowego i Płockiej Drużyny Kuszniczej. (PAP)

bEhGsXsZ

mb/ je/

bEhGsXtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)