Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Michalik: dzisiaj brakuje prężnych instytucji kościelnych

0
Podziel się:

#
EMBARGO DO GODZ. 20.00 W NIEDZIELĘ NA TREŚCI ZAWIERAJĄCE ELEMENTY AGITACJI WYBORCZEJ
#

# EMBARGO DO GODZ. 20.00 W NIEDZIELĘ NA TREŚCI ZAWIERAJĄCE ELEMENTY AGITACJI WYBORCZEJ #

20.06. Olsztyn (PAP) - Dzisiaj brakuje prężnych i wpływowych instytucji kościelnych, które byłyby w stanie skutecznie budzić sumienia możnych tego świata - podkreślił abp Józef Michalik w czasie mszy odprawionej w niedzielę we Fromborku z okazji 750-lecia Warmińskiej Kapituły.

"Dlatego nie ma komu, i często nie wiadomo jak, bronić najsłabszych, nie mających sił i głosu, a nawet pozbawionych prawa do urodzenia" - powiedział w homilii abbp Michalik.

Zdaniem hierarchy, mimo że Europa w większości jest ochrzczona "dzisiaj nie ma komu przekonać twórców nowej Konstytucji Europejskiej, że jej korzenie tkwią w wierze Abrahama, w prawie Mojżesza, kulturze Grecji, Rzymu oraz w Ewangelii Chrystusa i dlatego bezkarnie próbuje się eliminować krzyż z miejsc publicznych i odmawiać Bogu i religii praw pełnego obywatelstwa w życiu społecznym".

"Z wiarą trzeba patrzeć na wszystko co dzieje się w nas i wokół nas i zgodnie z Bożym zamysłem rozwijać i porządkować świat. Także dzisiejszych wyborów prezydenckich, ani żadnych wyborów parlamentarnych, szkolnych czy gminnych, żadnych wyborów życiowych nie można dokonywać bez zaangażowania sumienia prześwietlonego wiarą i łaską. Tylko bowiem życie oparte o prawdę, o Boże prawa, a nie o interes partii, grupy czy wyliczony układ może przynieść trwały, dobry owoc" - mówił abp Michalik w homilii wygłoszonej podczas mszy św. odprawionej w archikatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku.

Nawiązując do 750-lecia postania i działalności Warmińskiej Kapituły Katedralnej we Fromborku, abp Michalik przypomniał, że została ona erygowana w czerwcu 1260 roku przez Anzelma - pierwszego biskupa diecezji (powołanej w 1243). "Mimo różnych niesprzyjających wydarzeń i nacisków politycznych, zarówno ze strony polskich królów, jak i mistrzów krzyżackich, Kapituła Warmińska potrafiła zadbać o swój prestiż, zachowując jedność w swoich wystąpieniach na zewnątrz, domagając się jednocześnie uniwersyteckiego poziomu edukacji od swoich członków, wysyłając ich na najlepsze w ówczesnej Europie uniwersytety" - zaznaczył abp Michalik.

Przypomniał jednocześnie, że Kapitułę rozsławiły światowej sławy nazwiska niektórych jej członków, m. in. Mikołaja Kopernika, Stanisława Hozjusza czy biskupa Ignacego Krasickiego (urodzonego w Dubiecku, ziemi Przemyskiej). (...) "To dzięki wierności Kościołowi katolickiemu i zaangażowaniu Kapituły Warmińskiej uratowano na Warmii wiarę w czasie reformacji, unikając przy tym prześladowań religijnych w czasach, kiedy w Europie powszechnie stosowano zasadę cuius regio eius religio. W Polsce tej zasady nie stosowano nigdy dzięki Konfederacji Warszawskiej uchwalonej przez króla Zygmunta w 1573 roku" - podkreślił abp Michalik.

Jak podkreślił abp Michalik, wkład kapituły w życie diecezji, w historii Kościoła zawsze był duży, a bardzo pielęgnowany jest także współcześnie, a to dlatego, że do gremium kanonickiego zawsze powoływano duchownych wyróżniających się zaletami umysłu, zasługami położonymi dla Kościoła i prawością obyczajów. "Obecnie kapituły wiele straciły ze swych zewnętrznych przywilejów i możliwości, zachowują jednak swój prestiż, autorytet i znaczenie, cieszą się szacunkiem biskupów, duchowieństwa i ludu Bożego. I tacy są i będą potrzebni Kościołowi, diecezji i Ojczyźnie" - zaznaczył.

W ocenie arcyiskupa, żyjemy w czasach ostrego starcia cywilizacyjnego na miarę epoki. "Stają naprzeciw siebie dwie różne kultury, dwa różne spojrzenia na człowieka i na świat. Jedna widzi aspekt Boga obecnego w historii dziejów i duchowy aspekt człowieka. Druga, wynikająca z jednostronnej interpretacji darwinizmu, prowadzi do radosnego, płytkiego, ale za to głośnego i triumfalnego nihilizmu i w efekcie pozbawia człowieka prawdy o jego głębszym powołaniu. Jan Paweł II w swojej ostatniej książce, opublikowanej tuż przed śmiercią (2005 r.) przestrzegał: +Komunizm upadł, ale nie znaczy to, że został rzeczywiście odrzucony jako ideologia i jako filozofia+ (Pamięć i tożsamość). To w nas samych, to w systemie wychowawczym, w prawach lekceważących Boże przykazania, w egoistycznym i nieufnym stosunku do ludzi, drzemie ideologia zakłamania komunistycznego" - mówił abp Michalik.

Zdaniem hierarchy, "potrzebujemy chrześcijaństwa odważnego w wyznawaniu wiary i odważnego w porządkowaniu świata wiarą owocującą przez miłość".

W mszy, której przewodniczył prymas-nominat abp Józef Kowalczyk uczestniczyli biskupi polscy, którzy uczestniczyli w obradach Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie.

Po mszy biskupi poświęcili epitafium Mikołaja Kopernika we Fromborku. (PAP)

skz/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)