Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Michalik ponownie przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

0
Podziel się:

Abp Józef Michalik, metropolita przemyski,
we wtorek został ponownie wybrany na przewodniczącego Konferencji
Episkopatu Polski. "Ponowny wybór jest dla mnie zdumiewający, jest
zaskoczeniem" - mówił po wyborze sam Michalik, przyznając, że
wycofał swoją wcześniejszą prośbę do biskupów, aby nie brali pod
uwagę jego kandydatury.

Abp Józef Michalik, metropolita przemyski, we wtorek został ponownie wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. "Ponowny wybór jest dla mnie zdumiewający, jest zaskoczeniem" - mówił po wyborze sam Michalik, przyznając, że wycofał swoją wcześniejszą prośbę do biskupów, aby nie brali pod uwagę jego kandydatury.

Druga kadencja nowo wybranego przewodniczącego potrwa do 2014 r. Wybór ogłosił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Abp Michalik powiedział na konferencji prasowej, że psychicznie nastawiał się na zakończenie swojego przewodnictwa Konferencji Episkopatu Polski.

"To było dla mnie zdumiewające i związane z wielkim zaskoczeniem, że musiałem wycofać swoją prośbę o niebranie mnie pod uwagę w tych wyborach. Resztę zostawiam Panu Bogu i ludziom. Psychicznie się nastawiłem, że pięcioletni okres posługi, który odbyłem, był wystarczający" - powiedział na konferencji prasowej. Jak mówił, wywiózł już swoje rzeczy z Warszawy, gdyż nie przypuszczał, że zostanie ponownie wybrany.

Na pytanie o to, co chciałby zmienić w swojej pracy, odparł: "wszystko chciałem zmienić i dlatego prosiłem biskupów o niebranie mnie pod uwagę".

"Są sytuacje, gdy człowiek w naszym kapłańskim przypadku, wbrew sobie musi podjąć zadanie, mimo przekonania, że ktoś inny może to zrobić lepiej, skuteczniej i piękniej" - dodał. "Jeśli jednak jest taka decyzja i wola, to myślę, że już niejeden raz trzeba było ustąpić, by nie szukać siebie, ale próbować realizować coś wspólnie z innymi, tymi, którzy obdarzają zaufaniem" - mówił.

Jak podkreślił, jako przewodniczący KEP musi "dobrze nasłuchiwać znaków czasu" i "pogłębiać wrażliwość na potrzeby człowieka". "Z tym się wiąże cała gama otwartości na współczesne problemy społeczne, socjologiczne. Przecież tych wyzwań jest ogromnie dużo" - zaznaczył. Podkreślił, że obecnie mamy do czynienia z wielkim kryzysem moralnym. "Zadaniem Kościoła nie jest zwyciężać, ale głosić prawdę" - dodał.

Za zadanie dla siebie przewodniczący KEP uznał "nieufanie sobie".

Rzecznik KEP ks. Józef Kloch wcześniej poinformował, że statut KEP nie przewiduje możliwości pełnienia przez tego samego biskupa trzech kadencji w funkcji przewodniczącego. To oznacza, że abp Michalik będzie pełnił tę funkcję ostatni raz.

Według ks. Klocha, abp Michalik musiał otrzymać minimum 47 głosów. Jak poinformował, ośmiu z czternastu kandydatów na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski nie otrzymało w pierwszej turze głosowania żadnego głosu. Do kolejnej tury przeszło sześciu hierarchów, którzy otrzymali przynajmniej jeden głos.

Abp Michalik pełnił funkcję przewodniczącego KEP od 2004 r.; był pierwszym po wojnie przewodniczącym, który nie był prymasem i arcybiskupem warszawskim.

Na okres jego pierwszego przewodnictwa KEP przypadły takie wydarzenia jak wejście Polski do Unii Europejskiej czy śmierć papieża Jana Pawła II, a także dyskusje m.in. o kwestiach lustracji w Kościele czy zapłodnienia in vitro.

Józef Michalik urodził się 2 kwietnia 1941 roku w Zambrowie (woj. podlaskie). W latach 1958-1964 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 maja 1964 roku z rąk biskupa Czesława Falkowskiego. Studia kontynuował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Angelicum w Rzymie, gdzie w 1972 roku uzyskał stopień doktora teologii.

W Konferencji Episkopatu Polski abp Michalik przez 10 lat pełnił m.in. funkcje: przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego, wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego oraz wiceprzewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Świeckich. Jest przewodniczącym Rady ds. Polonii i Polaków za Granicą. Wcześniej kierował Zespołami Konferencji Episkopatu Polski ds. Akcji katolickiej i ds. Konstytucji Rzeczypospolitej. Od 1999 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego KEP.

Wcześniej w spekulacjach medialnych jako kandydaci na nowego przewodniczącego KEP pojawiali się: metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, abp Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz abp warszawsko- praski Henryk Hoser. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)