Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Nycz dokonał obrzędu obmycia nóg podczas mszy Wieczerzy Pańskiej

0
Podziel się:

W Wielki Czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dokonał w
warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela obrzędu obmycia nóg 12 starcom oraz ucałował ich w
stopy. Przewodniczył też uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej.

W Wielki Czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dokonał w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela obrzędu obmycia nóg 12 starcom oraz ucałował ich w stopy. Przewodniczył też uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej.

Liturgia Wielkiego Czwartku rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli Misterium Zbawcze Chrystusa, obchodzone dla upamiętnienia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Według Ewangelii, w Wielki Czwartek Jezus spożył z uczniami swoją Ostatnią Wieczerzę przed ukrzyżowaniem. Dlatego to święto przypomina ustanowienie przez Chrystusa dwóch sakramentów: eucharystii i kapłaństwa.

"Sprawujemy pamiątkę Wieczernika, Eucharystii. Wracamy tam, gdzie Chrystus zebrał apostołów w przeddzień swojej męki, umył nogi apostołom i ustanowił Najświętszy Sakrament" - powiedział kard. Nycz podczas mszy.

Dodał, że jest to równocześnie wieczór kapłaństwa, które zostało ustanowione w wieczerniku dla sprawowania Eucharystii. "A więc jest to wieczór modlitwy za kapłanów, wieczór modlitwy i dziękczynienia za ich pracę, a szczególnie jest to dzień modlitwy za tych, którzy do kapłaństwa się przygotowują. Jest to także wieczór modlitwy o nowe powołania kapłańskie" - mówił kardynał Nycz.

Rektor Warszawskiego Seminarium Duchownego ks. Wojciech Bartkowicz, nawiązując do ustanowienia przez Chrystusa Eucharystii, podkreślił, że "tajemnica Eucharystii jest nie tyle do zrozumienia, co do przeżycia". "Tej tajemnicy nie da się pojąć, nie da się objąć w jej posiadanie. Tej tajemnicy trzeba się poddać" - podkreślił w homilii ks. Bartkowicz.

Jak zaznaczył, całe życie chrześcijanina upływa na studiowaniu wielkiej tajemnicy Jezusowej paschy uobecnianej w Eucharystii.

Kaznodzieja podkreślił, że ludzie przez całe życie tęsknią "za miłością wierną aż do końca, tęsknoty za wspólnotą bez obłudy, za cudownym lekarstwem na zło świata, za uzdrowieniem ludzkich, poranionych serc". "To wszystko, ta cała tęsknota obecna w historii człowieka, wypełnia się w Eucharystii. W niej wszystkie tęsknoty ludzkości znajdują wypełnienie" - podkreślił ks. Bartkowicz.

Po mszy metropolita warszawski poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego - tam jest przechowywany do Niedzieli Zmartwychwstania.

Obrzęd obmycia stóp podczas mszy św. w Wielki Czwartek symbolizuje służebny charakter kapłaństwa i realizację Chrystusowego testamentu "wzajemnej miłości". Zwyczaj ten nawiązuje do umycia nóg apostołom przez Chrystusa, co - jak zapisał św. Jan - stało się w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy. Wówczas - według ewangelisty - Jezus powiedział: "Dałem wam (...) przykład, abyście i wy tak czynili, jak ja wam uczyniłem".(PAP)

skz/ kno/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)