Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Abp Nycz: Trzeba pielęgnować zwyczaje świąt Bożego Narodzenia

0
Podziel się

O konieczności pielęgnacji zwyczajów związanych ze świętami Bożego
Narodzenia - przypomina abp Kazimierz Nycz w liście pasterskim skierowanym z okazji świąt do
wiernych archidiecezji warszawskiej.

bEgXKmmt

O konieczności pielęgnacji zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia - przypomina abp Kazimierz Nycz w liście pasterskim skierowanym z okazji świąt do wiernych archidiecezji warszawskiej.

List udostępniony PAP w środę ma być odczytany w najbliższą niedzielę podczas mszy św. na terenie archidiecezji warszawskiej.

Abp Nycz zwrócił uwagę, że należy tłumaczyć dzieciom i młodzieży, skąd pochodzą święta Bożego Narodzenia, co znaczą i w czym mają swoje źródło.

bEgXKmmv

"Istotą tradycji świąt Bożego Narodzenia jest to, co stało się ponad 2 tys. lat temu w Betlejem. Źródłem jest więc przyjęta z wiarą tajemnica słowa, które stało się ciałem. Bez wiary w tę tajemnicę nie sposób właściwie przeżyć świąt Narodzenia Pańskiego. Bez wiary nie da się na dłuższą metę ocalić całej, pięknej tradycji tych świąt. Bez wiary - z głębokiej w treści symboliki - pozostanie tylko laicka obrzędowość" - podkreślił arcybiskup.

Abp Nycz napisał o zagrożeniu dla tradycji i symboli religijnych na czele z krzyżem. Zdaniem metropolity warszawskiego często używa się argumentu, że są to tradycje, zwyczaje, symbole dla większości ludzi martwe, zaś tolerancja wobec przekonań innych domaga się ich usunięcia z miejsc publicznych.

"Nie możemy się zgodzić na tak rozumianą tolerancję. Na takie zamiary trzeba odpowiadać zdecydowanym sprzeciwem wobec wszelkich prób zabierania ludziom wierzącym prawa do świadectwa wiary, także w przestrzeni publicznej i poprzez znaki oraz symbole religijne" - podkreślił w liście abp Nycz.

Dodał, że dobrze się stało, że sprawa krzyży we włoskiej szkole poruszyła ludzi we Włoszech i Europie. "W tym kontekście cieszy uchwała polskiego parlamentu w tej sprawie, podjęta znakomitą większością głosów" - zaznaczył metropolita warszawski.

bEgXKmmB

Sejm w uchwale w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy ocenił krytycznie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zakazujący obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

W uchwale podkreślono, że "znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka" i wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka i jego praw. Dodano również, że krzyż nawiązuje do tradycji wolnościowej I Rzeczypospolitej, która była w ówczesnej Europie wzorem tolerancji w sferze narodowościowej i religijnej.

Abp Nycz zachęcił wiernych, aby dali świadectwo, że choinka, wieczerza wigilijna, pasterka, rodzinne kolędowanie "są wyrazem głębokiej wiary w Chrystusa, który dla nas wszystkich stał się człowiekiem i nieustannie do nas przychodzi, aby dać nam udział w życiu Boga".(PAP)

skz/ abr/

bEgXKmmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)