Notowania

wiadomości
31.03.2013 13:08

Abp Skworc: niech wiara owocuje miłością, miłosierdziem i życzliwością

Niech wiara owocuje miłością, życzliwością i czynami miłosierdzia wobec potrzebujących - powiedział w niedzielę wielkanocną metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wskazał, że człowiek wierzący, czerpiący radość z wiary, nie może być smutny.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niech wiara owocuje miłością, życzliwością i czynami miłosierdzia wobec potrzebujących - powiedział w niedzielę wielkanocną metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wskazał, że człowiek wierzący, czerpiący radość z wiary, nie może być smutny.

"Życzę wam głębokiej wiary, która owocuje co dnia czynami miłosierdzia wobec chorych, ubogich, bezdomnych, bezrobotnych, społecznie wykluczonych; ale też wobec tych najbliższych: w rodzinie, w sąsiedztwie. Niech ta wiara owocuje miłością i wszelką życzliwością" - mówił arcybiskup podczas sumy wielkanocnej w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.

Nawiązując do słów św. Pawła, który nawoływał, by chrześcijanie szukali i dążyli do "tego co w górze, nie do tego co na ziemi", metropolita katowicki apelował, by kierować się tą zachętą również we współczesnych czasach.

"Przyjmijmy tę Pawłową zachętę, byśmy nie ugrzęźli w jakimś płaskim horyzontalizmie i materializmie praktycznym, ograniczającym nas do świata rzeczy materialnych, które - im bardziej nam lat przybywa - stają się obciążeniem, jak ołów" - wskazał abp Skworc.

Podkreślił, że istotą silnej i dojrzałej wiary jest żywa więź z Chrystusem. Zaapelował, by z wiary wynikały konkretne działania w życiu. "Niech wiara ta owocuje czynami miłości miłosiernej, bez niej bowiem byłaby mało wiarygodna, niepełna, a nawet () byłaby martwa sama w sobie - wiara bez uczynków" - mówił.

Metropolita ocenił, że "człowiek autentycznie żyjący wiarą, pozostający w życiodajnej relacji z Chrystusem, nie jest smutny, bo bliskość Zmartwychwstałego napełnia ludzkie serca pokojem i nadzieją, a to przecież siostry radości".

Abp Skworc ocenił, że nowy papież Franciszek jest "darem wiary dla kościoła powszechnego". Nawiązał do słów, które w Niedzielę Palmową papież skierował do młodzieży. Podkreślał wówczas, że "chrześcijanin nigdy nie może być smutny" i wzywał, by nie poddawać się zniechęceniu, ponieważ "nasza radość nie pochodzi z posiadania wielu rzeczy, ale rodzi się ze spotkania osoby Jezusa". Dlatego chrześcijanie powinni wznosić w dzisiejszy świat radość i nadzieję.

Mówiąc o istocie świąt wielkanocnych abp Skworc podkreślił, że "zmartwychwstanie to nie tylko szczęśliwe zakończenie dramatu ukrzyżowanego Jezusa; jego zmartwychwstanie jest zapowiedzią naszego zmartwychwstania; w jego zmartwychwstaniu jest nasze zmartwychwstanie (). To istota dobrej nowiny, oto serce Ewangelii o Chrystusie" - powiedział metropolita katowicki. (PAP)

mab/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz