Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Skworc: trzeba współdziałania, by rozwiązywać problemy górnictwa

0
Podziel się:

O dialog i współdziałanie w rozwiązywaniu problemów górnictwa
zaapelował w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W przededniu Barbórki mówił m.in. o
niepokoju wywołanym przez plany zmian w emeryturach górniczych oraz kłopotach z akcyzą na węgiel.

O dialog i współdziałanie w rozwiązywaniu problemów górnictwa zaapelował w niedzielę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W przededniu Barbórki mówił m.in. o niepokoju wywołanym przez plany zmian w emeryturach górniczych oraz kłopotach z akcyzą na węgiel.

W niedzielę poprzedzającą obchodzone 4 grudnia święto górników arcybiskup odprawił mszę w sanktuarium Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. Podkreślił, że trudnych problemów górnictwa nie da się uzdrowić "jednym pociągnięciem czarodziejskiej różdżki".

"Wobec wielu trudnych wyzwań stojących przed przemysłem wydobywczym w naszym kraju i przed górnikami, trzeba cierpliwego działania; trzeba współdziałania wszystkich podmiotów życia społecznego, w tym zwłaszcza kierownictwa spółek górniczych z gminami; trzeba też dostrzeżenia tego, co pozytywne" - podkreślił metropolita.

"Apeluję do wszystkich stron - aktywnych w branży górniczej - aby wszelkie konflikty były rozwiązywane w duchu dialogu, a także dzięki waszemu zaangażowaniu i waszych związków, którym leży na sercu ojczyzna sprawiedliwa i solidarna" - powiedział abp Skworc.

Hierarcha wskazał, że górnikom towarzyszy dziś oczekiwanie na stabilizację - na rozwój, realizację nowych inwestycji czy wytyczanie nowych pól wydobywczych. "W sensie przenośnym, jest to oczekiwanie na mesjasza, który przyjdzie i rozwiąże wszystkie problemy, z jakimi borykają się pracujący w przemyśle wydobywczym w naszym kraju" - mówił.

W mijającym roku - zauważył arcybiskup - nasiliły się niepokoje i emocje społeczne w środowisku górniczym, związane z nowym podejściem rządu do emerytur górniczych oraz możliwym podziałem górników dołowych pod kątem uprawnień emerytalnych - na tych zatrudnionych przy wydobyciu oraz wykonujących inne czynności pod ziemią. "Ta druga grupa, częstokroć wykonująca niebezpieczne prace, obawia się, że utraci obecne uprawnienia" - powiedział abp Skworc.

Przypomniał też, że wprowadzenie podatku akcyzowego na węgiel spowodowało "szereg utrudnień w handlu węglem, zwłaszcza na rynku dostaw dla drobnych przedsiębiorców i klientów indywidualnych". Wskazał, że sytuacji polskiego górnictwa na pewno nie ułatwia też znaczący import węgla.

Metropolita ocenił, że kryzys - hamująca ostro gospodarka - już wywołuje negatywne skutki społeczne w rejonach żyjących głównie z górnictwa. "Takim widocznym przejawem kryzysu jest narastające wykluczenie społeczne, zwłaszcza na starych osiedlach górniczych, i przestępczość, a w tym kradzieże węgla z wagonów, czy innych materiałów z kopalń, kończące się niekiedy tragicznymi wypadkami" - powiedział hierarcha, wskazując, że sytuacja na Górnym Śląsku jest pod tym względem i tak lepsza niż w dawnym zagłębiu dolnośląskim, gdzie ludzie uruchamiają biedaszyby.

Metropolita katowicki wskazał, że Barbórka to także okazja do podziękowania "za całe dobro mijającego roku; za stabilne miejsca pracy, za porozumienia płacowe - osiągane w twardych negocjacjach, ale w dialogu i wzajemnym poszanowaniu".

Abp Skworc przypomniał o zagrożeniach i niebezpieczeństwach górniczej pracy, wspominając jej ofiary. "W wykonywaniu waszego zawodu trzeba czujności. Musisz bracie czuwać nad samym sobą, w każdej chwili - a zwłaszcza pod ziemią. Niektórzy sądzą, że od mnożenia przepisów bhp zwiększy się bezpieczeństwo na kopalni - wiemy, że tak nie jest; wiemy też, że wzrośnie ono na pewno, jeśli jako świadomy zagrożeń górnik będziesz czuwał" - powiedział hierarcha, podkreślając, że niebezpieczeństwa - natury moralnej - są też na powierzchni.

"Stawajcie się coraz doskonalszymi - w wykonywaniu zawodu; bądźcie wierni górniczemu etosowi; bądźcie wierni swojej rodzinie - małżonce i dzieciom; stójcie na straży niedzieli i jej świętowania, odpoczynku po pracy dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa; i bracia, trzeźwi bądźcie. I trwajcie w dziękczynieniu za każdą szczęśliwą szychtę. I nie przechodźcie bez zatrzymania obok wizerunku św. Barbary w cechowni" - podsumował abp Skworc.(PAP)

mab/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)