Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Skworc w rocznicę Wujka: gdzie ludzie zawodzą, Bóg jest ludzki

0
Podziel się:

Tam, gdzie ludzie zawodzą, tam wyraźniej objawia się prawda, że tylko Bóg
potrafi być w pełni ludzki - mówił w piątek, podczas mszy za ojczyznę w 30. rocznicę pacyfikacji
katowickiej kopalni Wujek, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Tam, gdzie ludzie zawodzą, tam wyraźniej objawia się prawda, że tylko Bóg potrafi być w pełni ludzki - mówił w piątek, podczas mszy za ojczyznę w 30. rocznicę pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Zaznaczył też, że ofiara pomordowanych górników i wszystkich prześladowanych przez komunizm jest wezwaniem dla tych, którzy ocaleli do dawania świadectwa wiary, miłości i solidarności.

Podczas mszy św. - z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka - odprawionej w znajdującym się w pobliżu kopalni kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, arcybiskup mówił m.in., że 30 lat temu "władza, przewrotnie nazywająca siebie ludową, chciała zgasić światło nadziei narodu".

"W mroźną zimową noc z 12 na 13 grudnia zaczęto deptać i gasić płomyki wolności. Zaczęto niszczyć heroldów wolności. Ten trudny system swoją postępującą niemoc przeoblekł w bezlitosną przemoc. Rozpoczęła się wojna władzy z narodem - jej najbardziej dramatycznym momentem była pacyfikacja kopalni Wujek w pamiętny dzień 16 grudnia 1981 r." - mówił abp Skworc.

Podkreślił, że nie jest w ludzkiej mocy pełne wyrównanie rachunków strat, jakie powstały w Polsce w wyniku stanu wojennego. "Tam, gdzie ludzie zawodzą, tam wyraźnie objawia się prawda, że tylko Bóg potrafi być w pełni ludzki. Mówi nam o tym fakt wcielenia, który objawia końcową solidarność Boga z człowiekiem, stwórcy ze stworzeniem. Ta solidarność ukazana w żłobku betlejemskim zyskuje pełnię na Golgocie" - powiedział hierarcha.

Zaznaczył też, że krzyż Chrystusa ustawiony na miejscu śmierci górników, którzy oddali życie w imię ideałów i wartości Solidarności, czyli miłości społecznej - trwa. "Ten krzyż przy kopalni Wujek jest znakiem rzeczywistości silniejszej niż przemijanie, mocniejszej niż śmierć. Krzyż jest przede wszystkim znakiem i zapisem miłości Boga (...), jest zapisem solidarności Boga z cierpiącym i upokarzanym człowiekiem. Narodzony w stajni Bóg pokazuje, że zawsze staje po stronie człowieka i to staje w sposób radykalny" - podkreślił metropolita.

Abp Skworc zaznaczył, że ofiara pomordowanych górników i wszystkich prześladowanych przez komunizm jest wezwaniem dla wszystkich, którzy ocaleli. "Jesteśmy po to, aby dać świadectwo. Te ofiary i te sytuacje są wezwaniem do świecenia jak lampa, przykładem wiary, miłości i solidarności" - mówił hierarcha.

Podkreślił też wagę krzyża dla ludzi dręczonych cierpieniem z powodu śmierci najbliższych. Krzyże stoją przy kopalni Wujek, przy bramie gdańskiej stoczni, ale też w tysięcznych miejscach wypadków drogowych. "W każdej przestrzeni stygmatyzowanej bólem i ofiarą krzyż coś znaczy. Znaczą też krzyże niepostawione" - zaznaczył abp Skworc. Przypomniał, że takie krzyże nie zostały postawione choćby tysiącom ofiar powojennej deportacji mieszkańców Górnego Śląska, najczęściej do pracy w kopalniach Związku Sowieckiego, skąd większość nie powróciła.

"Świadomi ofiar, z jakich zrodziła się wolna Rzeczypospolita, starajmy się dalej urządzać nasz ojczysty dom po Bożemu, na fundamencie ewangelicznych wartości. Jesteśmy to winni naszym rodakom prześladowanym przez komunizm. Nie zniechęcajmy się, nie poddawajmy zmęczeniu, nie upadajmy na duchu" - wezwał abp Skworc.

Jako "natchnienie w codziennym trudzie budowania Polski uczciwej, solidarnej i dostatniej" metropolita katowicki polecił apel Jana Pawła II, wypowiedziany w Krakowie podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski: "Musicie być mocni, drodzy bracia i siostry, tą mocą, którą daje wiara". "Bądźmy mocni tą mocą i dajmy świadectwo" - zaapelował metropolita katowicki.(PAP)

mtb/ mab/ kon/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)