Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Zimowski: Kościół zaniepokojny likwidacją szkół polonijnych

0
Podziel się:

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, abp
Zygmunt Zimowski w liście pasterskim skierowanym do Polonii całego świata wyraził zaniepokojenie
doniesieniami o likwidacji szkół oraz lekceważeniu katechezy w środowiskach życia emigracyjnego.

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, abp Zygmunt Zimowski w liście pasterskim skierowanym do Polonii całego świata wyraził zaniepokojenie doniesieniami o likwidacji szkół oraz lekceważeniu katechezy w środowiskach życia emigracyjnego.

W udostępnionym w piątek PAP liście, który ma być odczytany w kościołach w najbliższą niedzielę, 6 września, abp Zimowski w pierwszych dniach nowego roku szkolnego zwraca też uwagę na rolę kapłanów w procesie patriotycznego i religijnego wychowania i nauczania.

"Z niepokojem Kościół w Polsce zauważa dwie niebezpieczne dzisiaj tendencje w środowiskach życia emigracyjnego. Po pierwsze, słyszy się wiele o likwidacji szkół w środowiskach polonijnych. To zjawisko słusznie niepokoi wielu, zwłaszcza rodziców. Po drugie, są ośrodki, w których proces edukacyjny tak jest kształtowany, że w świadomości dzieci i młodzieży katecheza jawi się jako przedmiot mniej ważny i najmniej potrzebny w życiu ze wszystkich przedmiotów, w których oni uczestniczą" - napisał w liście hierarcha.

Zdaniem abp. Zimowskiego, zaskakujące i budzące niepokój jest dążenie, aby "natychmiast lub stopniowo w ogóle usunąć katechezę z obszaru zainteresowań uczniów od najmłodszych, aż po młodzież z klas starszych".

"Jednocześnie z wdzięcznością możemy stwierdzić, że poczucie odpowiedzialności za religijne i patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży przenikało zawsze serca rzeszy kapłanów i sióstr zakonnych, rodziców, a także katechetów, nauczycieli i wychowawców w polonijnych szkołach państwowych i prywatnych. Kościół w Polsce jest im za to ogromnie wdzięczny" - podkreśla w liście abp Zimowski.

Hierarcha nawiązuje też do 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przypominając 1 września 1939 roku pisze: "Tamten dzień to wymowny symbol, że przekroczenie granic Bożych przykazań prowadzi w konsekwencji do zbrodniczego przekraczania innych granic - i moralnych, i politycznych". Abp Zimowski dziękuje tym, którzy przekazują pamięć o wydarzeniach z lat 1939-1945. "Obowiązek głoszenia prawdy" w szczególny sposób przypisuje kapłanom oraz podkreśla ich rolę w wychowaniu młodego pokolenia.

Delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji w roku poświęconym kapłaństwu i kapłanom, zachęca wiernych do szczególnej modlitwy w ich intencji, jak również do wspierania ich pracy w parafiach i innych wspólnotach. Zaznacza, by nie bać się wraz z kapłanami wyrażać swych opinii w sprawach społecznych: "(...) od naszych interwencji w istotnej mierze zależy kształt współdziałania rodziców, państwa i Kościoła w obszarze wychowania, przy zachowaniu słusznej autonomii państwa i prawowitej władzy lokalnej".

Na zakończenie listu, abp Zimowski podkreśla, że słowom powinny towarzyszyć czyny. "Chodzi o to, abyśmy za kilka miesięcy mogli z radością i pokojem serca dziękować Bożej Opatrzności za udany rok w służbie prawdzie o Bogu i o człowieku, i za dobrze przeprowadzoną reformę szkolnictwa polonijnego w poczuciu odpowiedzialności za duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska" - czytamy w liście. (PAP)

skz/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)