Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ABW: 11 oskarżonych za nielegalny obrót 9 tonami tytoniu

0
Podziel się

11 osób odpowie za przestępstwa skarbowe związane z nielegalnym obrotem
ponad 9 tonami tytoniu; straty Skarbu Państwa sięgają 8 mln zł - poinformował rzecznik Agencji
Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Maciej Karczyński.

bEqNwkpx

11 osób odpowie za przestępstwa skarbowe związane z nielegalnym obrotem ponad 9 tonami tytoniu; straty Skarbu Państwa sięgają 8 mln zł - poinformował rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Maciej Karczyński.

Jak podał, delegatura ABW w Zielonej Górze zakończyła śledztwo prowadzone od listopada 2012 r. pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Do sądu trafił akt oskarżenia. Oskarżonym grożą kary grzywny oraz pozbawienia wolności do 5 lat.

Funkcjonariusze ABW ustalili, że w woj. lubuskim zorganizowano nielegalną działalność polegającą na nabywaniu, przechowywaniu oraz przewożeniu, w celu sprzedaży, pociętego tytoniu do palenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tytoń taki jest wyrobem akcyzowym i prowadzenie jego sprzedaży przez podmioty nieuprawnione, bez uprzedniego oznaczenia polskimi znakami akcyzy i bez uiszczenia stosownego podatku stanowi przestępstwo.

bEqNwkpz

Według Karczyńskiego działania ABW i Służby Celnej spowodowały przerwanie szlaku dystrybucji tytoniu. Przesyłki zostały zatrzymane przez Służbę Celną w trakcie ich przewozu bądź nadawania.

"Istotne w sprawie jest to, że sprawcy w swojej działalności wykorzystywali legalnie działające firmy kurierskie i przewozowe, które dostarczały tytoń do odbiorców indywidualnych na terenie całej Polski, a także krajowe portale informacyjne, w których umieszczali ogłoszenia sprzedaży tytoniu" - oświadczył Karczyński.

Wpływy z działalności sprawcy otrzymywali m.in. na rachunki bankowe założone przez podstawione osoby, które w zamian wynagradzano. Osobom tym również przedstawiono zarzuty, które w ich przypadku dotyczyły przestępstwa prania pieniędzy.

W śledztwie zatrzymano osoby oraz przeszukano wytypowane miejsca. Wobec oskarżonych stosowano tymczasowe aresztowania i poręczenia majątkowe. Niektórzy z nich byli poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania.(PAP)

bEqNwkpF

sta/ itm/

bEqNwkqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)