Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ABW: 13 osób zatrzymanych ws. nielegalnej produkcji paliw

0
Podziel się:

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 13 osób
podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się m.in. nielegalną
produkcją i obrotem paliwami płynnymi oraz praniem pieniędzy. Z tego tytułu Skarb Państwa poniósł
wielomilionowe straty - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka ABW Katarzyna
Koniecpolska-Wróblewska.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 13 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się m.in. nielegalną produkcją i obrotem paliwami płynnymi oraz praniem pieniędzy. Z tego tytułu Skarb Państwa poniósł wielomilionowe straty - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Podejrzani odbarwiali olej opałowy i nadawali mu cechy pełnowartościowego paliwa. Przerabiany olej opałowy pochodził w większości z Litwy. Kupowano go również z rafinerii działającej na terenie Niemiec oraz z rafinerii polskiej.

W przestępczej działalności uczestniczyło kilkadziesiąt podmiotów gospodarczych stanowiących w większości tzw. firmy-słupy, które nie prowadziły w rzeczywistości żadnej działalności.

Z funkcjonariuszami Agencji przy tej sprawie współpracowali pracownicy Urzędu Celnego w Szczecinie, Urzędu Kontroli Skarbowej i Wywiadu Skarbowego z tego miasta.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Jak powiedziała prok. Jolanta Śliwińska, prokuratura nie udziela szczegółowych informacji na tym etapie śledztwa ze względu na jego dobro.

Według ABW sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

W ciągu ostatnich 5 lat szczecińska delegatura ABW prowadziła łącznie 11 postępowań w tzw. sprawach paliwowych. W toku tych spraw zarzuty postawiono 125 podejrzanym. Dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i przestępstw skarbowych. 58 spośród tych osób trafiło do aresztu. Sześć śledztw prowadzonych przeciwko 54 osobom zakończyło się sformułowaniem aktów oskarżenia. Wobec 26 oskarżonych zastosowano areszt. Pozostałe śledztwa są kontynuowane.

Szacunkowe straty, jakie poniósł Skarb Państwa z tytułu nielegalnej produkcji i handlu paliwami w związku z prowadzonymi przez delegaturę sprawami prowadzonymi w latach 2004-2009 na terenie woj. zachodniopomorskiego, ocenia się na co najmniej 148 mln zł. W jednej tylko, zakończonej w 2007 r. sprawie, straty wyceniono na 55 mln zł.(PAP)

epr/ malk/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)