Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ABW opublikowało roczny raport z pracy. W nim o działaniach obcych wywiadów w Polsce

0
Podziel się:

Polska jako aktywny uczestnik takich struktur jak Unia Europejska czy Pakt Północnoatlantycki znajduje się w stałym zainteresowaniu obcych służb wywiadowczych.

ABW opublikowało roczny raport z pracy. W nim o działaniach obcych wywiadów w Polsce
(Bartosz Krupa/East News)
bEKCNkUl

W 2012 r. obce wywiady zabiegały o informacje dotyczące promocji przez Polskę standardów demokracji w państwach byłego ZSRR, dużych projektów inwestycyjnych, energetyki oraz przygotowań do EURO 2012 - głosi doroczny raport Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zamieszczony na stronach internetowych ABW 34-stronicowy raport opisuje ogólnie zadania Agencji, niektóre jej dokonania oraz statystyki (nie ma np. danych o liczbie podsłuchów). To już czwarty taki raport. Poprzedni szef ABW Krzysztof Bondaryk zapowiadał ich coroczne publikowanie, co - jak podkreślał - _ można robić bez uszczerbku dla skuteczności pracy _.

Według raportu Polska jako aktywny uczestnik takich struktur jak Unia Europejska czy Pakt Północnoatlantycki znajduje się w stałym zainteresowaniu obcych służb wywiadowczych. W 2012 r. zabiegały one o _ informacje dotyczące w szczególności zaangażowania naszego kraju w inicjatywy na rzecz promocji standardów demokratycznych i ochrony praw człowieka w państwach byłego ZSRR, takie jak np. program "Partnerstwo Wschodnie" _. Zdaniem ABW wywiady interesowały się również realizowanymi przez Polskę dużymi projektami inwestycyjnymi czy przygotowaniami organizacyjnymi do EURO 2012.

bEKCNkUn

Ponadto w zainteresowaniu obcych służb specjalnych pozostawały niezmiennie zagadnienia związane z sektorem energetycznym, zarówno dotyczące produkcji energii, zasobów surowcowych, jak i ich dystrybucji. _ - Duży nacisk na działania w tej sferze kładły szczególnie rosyjskie służby specjalne, ponieważ jest ona jednym z priorytetów w polityce zagranicznej Rosji, stanowiąc w dużej mierze o pozycji międzynarodowej Federacji Rosyjskiej _- napisano.

ABW podejmowała w związku z tym _ adekwatne i wielotorowe działania mające na celu ochronę interesów kraju w sferze energetycznej, współpracując przy tym z polskimi instytucjami i firmami funkcjonującymi w tej branży _.

Raport podaje, że kontrwywiad ABW inicjował i realizował także działania profilaktyczne, których celem było zapobieżenie przedsięwzięciom inspirowanym przez obce służby, mogącym doprowadzić do pozyskania informacji wrażliwych z punktu widzenia interesów, bezpieczeństwa i międzynarodowego wizerunku Polski.

W ramach profilaktyki kontrwywiadowczej ABW wnosiła również o nieudzielanie _ niektórym obcokrajowcom _ prawa pobytu lub polskiego obywatelstwa. Było to efektem ustaleń, że mogą oni działać na rzecz obcych służb. ABW monitorowała też _ wpływ wprowadzenia tzw. małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim na szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa naszego kraju _.

bEKCNkUt

Według raportu ABW, rozpoznając zagrożenia związane z działalnością grup terrorystycznych i ekstremistycznych, koncentruje się na działalności fundamentalistycznych organizacji islamskich oraz niezgodnej z prawem aktywności osób i organizacji ekstremistycznych (nie podano przykładów).

Zdaniem ABW poziom zagrożenia terrorystycznego w 2012 r. zwiększył się nieznacznie wobec 2011 r., na co zasadniczy wpływ miała organizacja EURO 2012 oraz _ wzmożony ruch migracyjny związany z niestabilną sytuacją polityczną na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w kontekście wprowadzonej w 2012 r. abolicji dla cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie RP _.

W ramach zabezpieczenia EURO 2012 w ABW opracowano dwie analizy zagrożeń o charakterze terrorystycznym w kontekście bezpieczeństwa imprezy, zawierające charakterystykę zagrożeń, możliwe źródła ryzyka, specyfikę potencjalnych celów oraz metodologię działania. Powstało w sumie 100 raportów operacyjnych związanych z EURO 2012. ABW uczestniczyła też w sprawdzeniach osób ubiegających się o akredytację UEFA i w programie szkoleń dla służb porządkowych mistrzostw.

W 2012 r. ABW prowadziła 539 śledztw i dochodzeń; 318 zakończono. Zabezpieczono mienie o łącznej wartości 168 mln zł. ABW prowadziła też 43 postępowania ws. korupcji; zarzuty postawiono 141 osobom. Łączna wartość korzyści majątkowych przy tych przestępstwach wyniosła ponad 25 mln zł. Było także 28 postępowań ws. międzynarodowego obrotu narkotykami.

bEKCNkUu

Wśród ważnych śledztw raport wymienia sprawę podejrzanego o przygotowywanie ataku na parlament Brunona K., aferę Amber Gold, sprawy handlu wyrobami stalowymi oraz paliwowymi, wyłudzenia podatku VAT oraz _ prania brudnych pieniędzy _.

Raport podkreśla, że w 2012 r. w jeden departament kontrwywiadu połączono dotychczasowe departamenty: kontrwywiadu, zwalczania terroryzmu oraz bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. Miało to na celu m.in. usprawnienie działań operacyjno-rozpoznawczych i śledczych.

Wydatki budżetowe ABW w 2012 r. wyniosły 500 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto jak przenieść portfel do sieci Polska branża finansowa w internecie ma mocny przyczółek. Widać jednak kilka znaków zapytania.
Firmy nadużywają wiedzy uzyskanej od rządu W ubiegłym roku rząd brytyjski ogłosił, że przeznaczy 77 mln funtów (ok. 380 mln zł) na walkę z tym zjawiskiem.
Wyniki finansowe Nokii. Duży wzrost... Czy Nokia wygrała konkurencję z Apple i Samsungiem?
bEKCNkUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)