Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ABW: samorządy nie zwróciły się do ABW o pomoc w obronie przed hakerami

0
Podziel się:

Samorządy nie zwróciły się do ABW o pomoc po tym, jak ich strony
internetowe zostały zaatakowane przez hakerów - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka ABW
Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Samorządy nie zwróciły się do ABW o pomoc po tym, jak ich strony internetowe zostały zaatakowane przez hakerów - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

"Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odpowiada za bezpieczeństwo witryn administracji państwowej. Co do ostatnio zaatakowanych stron, (...) podmioty (samorządy - PAP) te nie zwróciły się do ABW o pomoc w zabezpieczeniu swoich stron internetowych. Bez formalnego wniosku z ich strony o taką pomoc ABW nie może podjąć odpowiednich działań" - powiedziała PAP rzeczniczka.

Radio Zet poinformowało w piątek, że ci sami hakerzy, którzy włamali się na serwer obsługujący strony BIP niektórych samorządów, znów znaleźli sposób żeby ominąć zabezpieczenia. Zamieścili tam swoje przesłanie, które nawiązuje do propozycji pomocy złożonej samorządom przez ABW po pierwszym ataku. "Nie wiedzieliśmy, że jeszcze tutaj wrócimy (przynajmniej tak szybko). W końcu +specjaliści+ ABW wszystko zabezpieczyli, ale jak zawsze od +dupy strony+ (...) Posiadamy dużo czasu, a co ważniejsze potężny potencjał. (...) Kim jesteśmy? Jesteśmy Polakami i nie damy sobie w +kaszę dmuchać+!" - cytuje przesłanie Radio Zet. Autorzy ataku napisali też, że to dopiero początek.

W czwartek Koniecpolska-Wróblewska powiedziała PAP, że ABW zwróciła się z propozycją pomocy do samorządów, których strony internetowe zostały zaatakowane przez hakerów.

W tym tygodniu na portalach samorządów lokalnych, m.in. powiatu żyrardowskiego i gmin: Włocławek, Jedlińsk, Ożarów oraz miast: Radzymin i Sulejówek, po kliknięciu na Biuletyn Informacji Publicznej, zamiast właściwych danych, pojawiał się szkolny samochód i tekst, że m.in. polskie szkoły uczą "spożywać duże dawki alkoholu".

Ofiarą hakerów padły także portale m.in.: Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Gminnego Dom Kultury i Biblioteki w Głogowie Młp.

W Polsce istnieje system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w internecie ARAKIS-GOV, który powstał we współpracy ABW z zespołem CERT Polska. Sensory tego systemu zainstalowano w ponad 70 urzędach państwowych; w 2010 r. za ich pośrednictwem zgłoszono niemal 30 tys. alarmów.

Jak poinformowała rzeczniczka ABW system ostrzegający o zagrożeniach w sieci nie obejmuje jednak instytucji samorządowych, chyba że same się o to zwrócą.

Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL powołano w lutym 2008 r. Podstawowym zadaniem jest zapewnianie jednostkom administracji publicznej ochrony przed cyberzagrożeniami. Szczególny nacisk kładzie się na ataki ukierunkowane na infrastrukturę obejmującą systemy i sieci teleinformatyczne państwa, których zniszczenie lub zakłócenie może stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi, dziedzictwa narodowego oraz środowiska w znacznych rozmiarach, albo spowodować poważne straty materialne, a także zakłócić funkcjonowanie państwa.(PAP)

luo/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)