Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ABW zacieśni współpracę z zagranicą ws. zwalczania nielegalnego handlu

0
Podziel się:

Polepszenie współpracy ze służbami zagranicznymi w sprawach dotyczących
zwalczania nielegalnego handlu z Azją zakłada projekt, do którego realizacji przystąpiła Agencja
Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do maja 2012 r. odbędą się m.in. wspólne ćwiczenia.

Polepszenie współpracy ze służbami zagranicznymi w sprawach dotyczących zwalczania nielegalnego handlu z Azją zakłada projekt, do którego realizacji przystąpiła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Do maja 2012 r. odbędą się m.in. wspólne ćwiczenia.

Rzeczniczka prasowa ABW, ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska poinformowała w piątek PAP, że inicjatywa ABW ma usprawnić walkę ze zorganizowaną przestępczością azjatycką naruszającą ekonomiczne interesy Unii Europejskiej. "Jedną z najbardziej bieżących kwestii w tej dziedzinie jest pozaprawny obrót towarami pochodzenia dalekowschodniego i wynikające z tego olbrzymie straty finansowe dla budżetów państw UE" - zaznaczyła.

Przestępstwa tego typu polegają m.in. na oszustwach podatkowych przy wprowadzaniu do obrotu na terytorium UE towarów pochodzących np. z Chin. Chodzi na przykład o odzież i sprzęt AGD. Obecnie śledztwo w takiej sprawie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Na początku września stołeczna prokuratura apelacyjna i ABW poinformowały o zatrzymaniach w Europie kilkunastu osób. W Polsce zatrzymano zaś pięciu podejrzanych - trzech obywateli naszego kraju i dwóch obywateli Wietnamu. Prokuratorzy zajmujący się postępowaniem oceniali wówczas, że straty dla budżetu spowodowane działaniem grupy mogą być "miliardowe". "Ustalenia śledztwa wykazały, że duża część towarów sprowadzana w kontenerach z Azji do portów niemieckich i polskich sprowadzana była na podstawie fikcyjnych dokumentów, w których bardzo istotnie zaniżone były wartości celne towarów" - informowali wówczas śledczy.

Zastępca warszawskiego prokuratora apelacyjnego, prok. Waldemar Tyl powiedział w piątek PAP, że termin zakończenia śledztwa wyznaczono obecnie na 27 kwietnia przyszłego roku. Aktualnie podejrzanych jest w nim siedem osób, wobec czterech zastosowano areszt przedłużony do końca grudnia.

"Oczekujemy na realizacje wniosków o pomoce prawne skierowanych do Litwy, Ukrainy i Czech; część materiałów została już nadesłana, część jest w tłumaczeniu; sprawa jest rozległa, zabezpieczono mnóstwo dokumentacji" - powiedział prok. Tyl. Jak dodał, należy się spodziewać postanowień o zarzutach wobec kolejnych osób.

Grupa, wobec której toczy się śledztwo, zajmowała się też nielegalnym transferem znacznych środków finansowych z Europy do Chin i Wietnamu. Sumy te legalizowano następnie poprzez operacje bankowe na rachunkach firm zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych.

Koniecpolska-Wróblewska zaznaczyła, że projektu realizowanego przez ABW nie można łączyć z żadnym konkretnym śledztwem. Dodała jednak, że wspólne szkolenia i ćwiczenia dotyczyły będą m.in. zwalczania tego typu grup.

ABW poinformowała, że jeszcze w listopadzie odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja dotycząca azjatyckich grup przestępczych, w pierwszej połowie przyszłego roku odbędą się natomiast warsztaty oraz ćwiczenia w porcie w Gdyni dotyczące "walki z nielegalnym importem towarów do UE, co ściśle wiąże się z fałszowaniem znaków towarowych, korupcją i praniem brudnych pieniędzy".

W projekcie pt. "W kierunku bardziej efektywnego zwalczania zorganizowanej przestępczości azjatyckiej godzącej w interesy ekonomiczne UE" udział wezmą poza ABW m.in. Służba Celna, wywiad skarbowy, Prokuratura Generalna i Straż Graniczna, zaś z zagranicy m.in. służby Niemiec, Czech, Litwy, Łotwy, Włoch i Rumunii. Inicjatywa jest współfinansowana przez Komisję Europejską - Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Marcin Jabłoński (PAP)

mja/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)