Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.07.2011 16:17

Adam Balas dyrektorem Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach

Adam Balas, współzałożyciel i wieloletni menadżer orkiestry Sinfonietta Cracovia, został powołany na dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Nominację wręczył mu w środę wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Adam Balas, współzałożyciel i wieloletni menadżer orkiestry Sinfonietta Cracovia, został powołany na dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Nominację wręczył mu w środę wiceminister kultury Piotr Żuchowski.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (małopolskie) ma rozpocząć działalność w 2012 roku w nowym gmachu zbudowanym dzięki środkom unijnym. Przedsięwzięcie otrzymało 50 mln zł dofinansowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Placówka ma stać się miejscem spotkań profesorów - m.in. specjalistów sztuki wykonawczej i kompozycji - ze szczególnie uzdolnionymi młodymi artystami.

Jak powiedział PAP w środę Adam Balas w najbliższym czasie stoją przed nim dwa najważniejsze zadania: zadbanie, aby centrum zostało wybudowane w ciągu najbliższych 18 miesięcy oraz nadanie mu odpowiedniego profilu i rangi instytucji o zasięgu międzynarodowym.

"Ten profil to bardzo szeroko pojęta edukacja muzyczna, począwszy od najmłodszych, przez młodzież i studentów, po młodych muzyków. Będzie się ona przejawiać poprzez warsztaty, kursy mistrzowskie, aż po profesjonalny konkurs muzyczny" - zapowiedział nowy dyrektor.

Projekt budowy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zakłada prowadzenie ośrodka, którego cel stanowić będzie rozwijanie u młodych artystów z Polski i innych krajów europejskich umiejętności interpretowania muzyki solowej, kameralnej i orkiestrowej - tworzonej przez współcześnie żyjących kompozytorów i pod ich kierunkiem.

W Lusławicach doskonalony będzie warsztat młodych instrumentalistów, wokalistów i dyrygentów. Jednym z planowanych elementów Centrum jest sala koncertowa na 550 osób.

Jak oceniają jej twórcy, placówka ma szanse stać się ośrodkiem znanym w całej Europie - już posiada liczne kontakty z uczelniami muzycznymi, instytucjami artystycznymi, organizatorami festiwali muzycznych, z cenionymi artystami.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zostało utworzone na podstawie umowy zawartej we wrześniu 2005 r. między ministrem kultury a Stowarzyszeniem Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego. We wrześniu 2009 r. do współprowadzenia centrum przystąpiło dodatkowo Województwo Małopolskie.

Adam Balas (ur. 1972 r.) jest z wykształcenia skrzypkiem, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Współtworzył i przez 13 lat był menadżerem orkiestry Sinfonietta Cracovia. W ostatnim czasie odbył dziewięciomiesięczny staż menadżerski w The Kennedy Center w Waszyngtonie. (PAP)

rgr/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz