Notowania

wiadomości
10.10.2013 17:34

Adamowicz: w oświadczeniu majątkowym pomyliłem się kilka razy

Prezydent Gdańska przyznał, że "przy wypełnianiu oświadczenia majątkowego popełnił kilka pomyłek". Prokuratura w Poznaniu otrzymała w czwartek zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przez Pawła Adamowicza przestępstwa w związku z jego oświadczeniami majątkowymi.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Gdańska przyznał, że "przy wypełnianiu oświadczenia majątkowego popełnił kilka pomyłek". Prokuratura w Poznaniu otrzymała w czwartek zawiadomienie CBA o możliwości popełnienia przez Pawła Adamowicza przestępstwa w związku z jego oświadczeniami majątkowymi.

Adamowicz przyznał na czwartkowej konferencji prasowej, że "przy wypełnianiu oświadczenia majątkowego popełnił kilka pomyłek". Jako przykłady takich pomyłek wymienił nieumieszczenie w oświadczeniu jednego z posiadanych mieszkań oraz niższy wpływ z wynajmu mieszkań, niż faktycznie uzyskał z tego tytułu. "Przepisując z jednego dokumentu na drugi, po prostu pomyliłem się" - powiedział.

Poinformował, że podał także nieprawdziwą wartość funduszy inwestycyjnych, tłumacząc to tym, że oświadczenia majątkowe wypełnia się w kwietniu, ale stan musi dotyczyć grudnia poprzedniego roku.

"Pomyliłem się kilka razy, ale czy to powód, by odciąć komuś głowę?" - pytał. "To były naturalne pomyłki, które mogły się przytrafić każdemu" - stwierdził.

Adamowicz odmówił podania na konferencji szczegółów dotyczących pomyłek. "Nie chcę rozmawiać z prokuratorem za pośrednictwem mediów" - oświadczył.

Podkreślał, że "jego sytuacja materialna była zawsze jawna i w pełni dostępna dla organów kontrolnych". "Żadna złotówka nie była gdzieś ukryta w skrytkach, na Kajmanach czy gdziekolwiek i to wszystko było dostępne dla badających" - dodał.

W czwartek do poznańskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie szefa CBA. Załącznikiem do tego zawiadomienia są dokumenty z przeprowadzonej przez delegaturę CBA w Gdańsku kontroli oświadczeń majątkowych prezydenta Gdańska. Jak poinformowała w czwartek PAP Hanna Grzeszczyk z poznańskiej prokuratury apelacyjnej, sprawą będzie zajmował się wydział ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji.

CBA skontrolowało oświadczenia majątkowe prezydenta Gdańska z lat 2007-2012. Kontrola trwała od października ub.r. do czerwca 2013 roku. Przedmiotem była ich "prawidłowość i prawdziwość", sprawdzano też przestrzeganie przez prezydenta Gdańska ograniczeń i obowiązków, jakie przepisy nakładają na osoby pełniące funkcje publiczne.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w ub. tygodniu zdecydowało się zawiadomić Prokuraturę Generalną o możliwości popełnienia przez prezydenta Gdańska przestępstwa związanego ze składanymi przez niego oświadczeniami majątkowymi.(PAP)

bls/ mok/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz