Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adaptacja tzw. Starego Teatru przy b. Auschwitz w 2010 r.

0
Podziel się:

Biała (PAP) - W przyszłym roku powinna się rozpocząć adaptacja historycznego budynku
tak zwanego Starego Teatru na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
(MCEAH) przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Budynek stoi tuż przy murach byłego niemieckiego
obozu Auschwitz - podało we wtorek biuro prasowe muzeum po spotkaniu rady programowej MCEAH.

Biała (PAP) - W przyszłym roku powinna się rozpocząć adaptacja historycznego budynku tak zwanego Starego Teatru na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Budynek stoi tuż przy murach byłego niemieckiego obozu Auschwitz - podało we wtorek biuro prasowe muzeum po spotkaniu rady programowej MCEAH.

Rada podczas posiedzenia zapoznała się z planami adaptacji budynku, w którym znajdą się między innymi: nowoczesna sala audytoryjna, multimedialne sale wykładowe, przestrzeń dla wystaw czasowych, biblioteka oraz stanowiska do samodzielnej pracy naukowej. "Cały projekt kosztował będzie około 25 milionów złotych" - powiedział Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum.

Bartyzel przypomniał, że w 2008 r. MCEAH zorganizowało seminaria, konferencje tematyczne i programy edukacyjne, w których wzięło udział prawie siedem tysięcy osób. "Liczba uczestników mogłaby być wyższa, gdyby Centrum dysponowało większą przestrzenią do organizacji zajęć edukacyjnych. W tej chwili muzeum ma zaledwie dwie nowoczesne sale wykładowe. Rozwiązaniem tego problemu będzie nowa siedziba MCEAH w budynku Starego Teatru" - mówił Bartyzel.

Adaptację Starego Teatru dotychczas uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który nadal nie został uchwalony. Przedstawiane przez prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka wersje były nie do przyjęcia dla resortu kultury, który opiniuje plan zagospodarowania okolic byłego obozu. Ustawa o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady z maja 1999 r. wprowadza zasadę, że taki plan sporządza samorząd. By jednak mógł być uchwalony przez Radę Miejską, musi uzyskać pozytywną opinię Ministerstwa Kultury. Dopiero na tej podstawie rada może go przyjąć, co umożliwia jakiekolwiek prace budowlane.

Dotychczasowe perturbacje z siedzibą Centrum doprowadziły między innymi do utraty darowizny w wysokości blisko dwóch milionów dolarów od amerykańskiej fundacji Grand Circle na adaptację Starego Teatru. Amerykanów zirytowało, iż od paru lat nie rozpoczęto prac.

Furtką, która w patowej sytuacji otworzyła drogę do rozpoczęcia adaptacji budynku, okazał się wniosek dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau do prezydenta Oświęcimia Janusza Marszałka w sprawie uznania siedziby MCEAH za cel publiczny. Samorządowiec w czerwcu bieżącego roku wyraził na to zgodę.

Budynek Starego Teatru (tak zwany Theatergebaude), tuż za murami KL Auschwitz, podczas II wojny światowej służył Niemcom jako magazyn. Składowali tu między innymi zapasy cyklonu B, przy pomocy którego Niemcy mordowali ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau, głównie Żydów.

Podczas spotkania członkowie rady zapoznali się między innymi także ze sprawozdaniem z działalności Centrum w latach 2007-2009 oraz strukturą demograficzną odwiedzających muzeum Auschwitz w ostatnich latach. "Przedstawionych zostało też wiele sugestii dotyczących rodzaju przyszłej aktywności edukacyjnej. Mówiono między innymi o potrzebach dotyczących: zacieśniania współpracy pomiędzy podobnymi ośrodkami na świecie, tworzenia programów i materiałów edukacyjnych przeznaczonych dla mniejszości, w tym muzułmanów, a także poruszania takich tematów, jak edukacja o Auschwitz w społeczeństwach wielokulturowych" - dodał Bartyzel.

MCEAH to instytucja, która ma prowadzić wszystkie działania edukacyjne muzeum. Oficjalnie istnieje od 27 stycznia 2005 r. Pod aktem założycielskim podpisało się ponad dwustu byłych więźniów. Obecnie Centrum prowadzi szereg zajęć skierowanych do młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli i edukatorów. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

W radzie programowej MCEAH zasiada 10 osób z różnych krajów, powołanych przez ministra kultury na wniosek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Na jej czele stoi Stefan Wilkanowicz.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r., a KL Auschwitz II-Birkenau dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i jeńców radzieckich.(PAP)

szf/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)