Notowania

administracja
16.12.2010 13:23

Administracja Obamy: W Afganistanie postęp, ale wciąż kruchy

Rządowy przegląd strategii Baracka Obamy w Afganistanie podkreśla postępy sił pod wodzą USA w walce z talibami i Al-Kaidą, ale Biały Dom ostrzega, że postępy te wciąż są "kruche" i "nie są nieodwracalne".

Podziel się
Dodaj komentarz

Rządowy przegląd strategii Baracka Obamy w Afganistanie podkreśla postępy sił pod wodzą USA w walce z talibami i Al-Kaidą, ale Biały Dom ostrzega, że postępy te wciąż są "kruche" i "nie są nieodwracalne".

Sam przegląd, którego streszczenie opublikowano w środę wieczorem czasu waszyngtońskiego, jest tajny. Reuters odnotowuje, że wojna w Afganistanie jest wśród polityków USA i w oczach amerykańskiej opinii publicznej coraz bardziej niepopularna.

W przeglądzie strategii w Afganistanie, ogłoszonej przez Obamę w grudniu 2009 roku, wskazuje się, że Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do spełnienia obietnicy prezydenta, dotyczącej rozpoczęcia wycofywania wojsk USA w lipcu 2011 roku. Wskazano na osłabienie sił Al-Kaidy i talibów, którzy udzielają jej schronienia. Tempo i skala wycofywania wojsk USA nie zostały określone; Associated Press pisze, że będą zapewne "skromne", biorąc pod uwagę ogrom wyzwań w Afganistanie w zakresie bezpieczeństwa i rządów.

Biały Dom powściągnął jednak optymizm, podkreślając, że trzeba zachować ostrożność w obliczu ogromnych wyzwań, takich jak konieczność zwalczania korupcji w Afganistanie oraz zapewnienie, że Pakistan będzie konsekwentnie odmawiał schronienia rebeliantom afgańskim na swych obszarach plemiennych.

Associated Press odnotowuje, że USA i NATO mają nadzieję przekazać kontrolę siłom afgańskim do końca 2014 roku. Najnowszy przegląd strategii USA potwierdza ten termin.

Strategia prezydenta Obamy opiera się na zwiększeniu liczby wojsk USA o dodatkowe 30 tysięcy żołnierzy, próbach przeciągania części talibów na stronę koalicji, szkoleniu armii i policji afgańskiej i wzmacnianiu centralnego rządu w Kabulu. Jej istotnym elementem jest też zwiększenie pomocy dla Pakistanu, aby skłonić rząd w Islamabadzie do nasilenia ofensywy przeciw talibom działającym w północno-zachodnich regionach kraju. (PAP)

az/ ap/

7908562 7908737 arch.

Tagi: administracja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz