Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adwokaci planują pomoc dla krzywdzonych dzieci

0
Podziel się:

Powołanie wspólnego zespołu z udziałem adwokatów i psychologów, zajmującego
się pomocą dla krzywdzonych dzieci i ich rodzin, planuje Naczelna Rada Adwokacka razem z Fundacją
Dzieci Niczyje.

Powołanie wspólnego zespołu z udziałem adwokatów i psychologów, zajmującego się pomocą dla krzywdzonych dzieci i ich rodzin, planuje Naczelna Rada Adwokacka razem z Fundacją Dzieci Niczyje.

Grupa prawników i specjalistów w dziedzinie psychologii, według planów, miałaby wspierać działalność prowadzoną przez fundację. "Zespół połączy wiedzę i doświadczenie prawnicze oraz psychologiczne, będzie oferował wszechstronną pomoc polegającą m.in. na poradach prawnych i reprezentacji w sądach" - głosi komunikat NRA. Psychologowie będą także służyć adwokatom doświadczeniem terapeutycznym przydatnym w pracy z pokrzywdzonymi dziećmi.

Jak powiedział PAP w poniedziałek rzecznik NRA Paweł Rochowicz, planowane działania będą częścią ogólnopolskiego programu pomocy ofiarom przemocy. W ramach tego programu samorząd adwokacki ma m.in. rozszerzyć program szkoleń z prawa rodzinnego dla aplikantów adwokackich oraz organizować szkolenia z tej tematyki w ramach doskonalenia zawodowego adwokatów.

Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje powiedziała PAP, iż z inicjatywą współpracy wystąpiła NRA. "Organizowaliśmy już różnego rodzaju szkolenia dla sędziów, prokuratorów, ale z adwokatami jeszcze nie współpracowaliśmy, a ich pomoc może być dla nas pomocna; chcemy, żeby była to stała współpraca, a nie okazjonalne porady" - zaznaczyła.

Dodała, że często sprawa w sądzie opiera się na zeznaniach dziecka, które jako świadek jest niepewne, łatwo jego zeznania zdyskredytować. Dlatego, jak zaznaczyła, wsparcie kompetentnych prawników jest bardzo ważne. Poinformowała też, iż początkowo współpraca z NRA obejmować będzie tylko Warszawę.

Fundacja Dzieci Niczyje jest organizacją pozarządową, której celem jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem oraz pomoc dzieciom, ich rodzinom i opiekunom.

Obecnie w Polsce w budynkach komisariatów policji funkcjonuje ponad 240 tzw. niebieskich pokoi służących do przyjaznych przesłuchań dzieci. Dzięki umeblowaniu, kolorystyce oraz umieszczonym tam zabawkom "niebieskie pokoje" nie przypominają typowych pomieszczeń biurowych.

Według przepisów - w sprawach o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece - pokrzywdzonego, który nie ukończył 15 lat przesłuchuje się tylko raz w obecności biegłego psychologa, chyba, że np. wyjdą na jaw istotne okoliczności wymagające powtórnego przesłuchania. Dziecko można przesłuchać jako świadka na takich samych warunkach m.in. w sprawach o przestępstwa popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej.

Na początku maja w ramach akcji "Adwokaci pro bono" ponad 400 adwokatów z całego kraju udzielało bezpłatnych porad prawnych. Udzielono wówczas ponad 12 tys. bezpłatnych porad. (PAP)

mja/ akw/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)