Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
31.07.2013 14:58

Adwokat: dobry moment dla prokuratorskiego przeglądu wątpliwych oskarżeń

Uniewinnienie w sprawie zabójstwa Marka Papały to dobry moment, aby prokuratura dokonała przeglądu spraw, w których nie ma sensu kierować, a potem na siłę podtrzymywać akty oskarżenia - ocenia znany adwokat Marek Małecki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uniewinnienie w sprawie zabójstwa Marka Papały to dobry moment, aby prokuratura dokonała przeglądu spraw, w których nie ma sensu kierować, a potem na siłę podtrzymywać akty oskarżenia - ocenia znany adwokat Marek Małecki.

"Prokuratura dysponuje wieloma możliwościami procesowymi i śledczymi, które umożliwiają weryfikację dowodów. To jest właśnie zadanie prokuratury, a nie sądu, który często wyręcza prokuraturę w zbieraniu dowodów" - powiedział PAP mecenas Małecki.

W jego ocenie często bywa tak, że dowody zebrane w śledztwie są słabe, ale prokuratorzy z obawy przed odium, jakie może na nich spaść po umorzeniu śledztwa, kierują akt oskarżenia do sądu, bo za to - jak podkreślił Małecki - zostaną pochwaleni, a za umorzenie śledztwa - niekoniecznie. "Brakuje odważnych decyzji prokuratury, może sprawa zabójstwa generała Papały wstrząśnie organami ścigania" - powiedział.

Według adwokata przykładem procesu podobnego pod tym względem do sprawy Papały jest proces policjantów oskarżonych o nieprawidłowości w akcji w podwarszawskiej Magdalence. "Zapadły już dwa razy wyroki uniewinniające i teraz sąd wyręcza prokuraturę zamawiając nowe ekspertyzy biegłych, proces trwa i świetni policjanci ciągle nie mogą powrócić do służby" - powiedział.

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. - "Słowika", oskarżonych ws. zabójstwa Marka Papały. Sąd krytykował prokuraturę za to, że - mimo deklarowanej jednolitości tej instytucji - prokuratorzy z różnych jednostek nie byli w stanie współpracować np. co do wymiany informacji na temat sprawy zabójstwa b. szefa policji po tym jak śledztwo przeniesiono z Warszawy do Łodzi. "To zdumiewające" - mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Paweł Dobosz.

Według mec. Małeckiego współpraca prokuratur to tylko kwestia dobrej woli. "Znam wiele przykładów spraw, w których różne prokuratury współpracują ze sobą bez żadnych problemów". (PAP)

wkt/ pz/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz