Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Adwokat dysydentów: Nobel może przyspieszyć uwolnienie Liu Xiaobo

0
Podziel się

Adwokat chińskich dysydentów nie wykluczył, że przyznanie tegorocznej Pokojowej
Nagrody Nobla Liu Xiaobo może przyspieszyć jego uwolnienie z więzienia, gdzie odbywa karę 11 lat.
"Jest to możliwe" - podkreślił Mo Shaoping z Pekinu w rozmowie z agencją Ansa.

bEgQUVxN

Adwokat chińskich dysydentów nie wykluczył, że przyznanie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo może przyspieszyć jego uwolnienie z więzienia, gdzie odbywa karę 11 lat. "Jest to możliwe" - podkreślił Mo Shaoping z Pekinu w rozmowie z agencją Ansa.

W wypowiedzi dla włoskiej agencji prasowej chiński adwokat podkreślił: "Przyznanie Nagrody Nobla odbija się szerokim echem we wspólnocie międzynarodowej, a Chiny są krajem, który jest bogaty z ekonomicznego punktu widzenia, ale nie może się obyć bez współdziałania z resztą świata".

"Autorytety, takie jak amerykański prezydent Barack Obama, zaapelowały o uwolnienie Liu, na co może zostać wyrażona zgoda, na przykład ze względów zdrowotnych" - zauważył Mo Shaoping.

bEgQUVxP

Według niego, bardzo trudno powiedzieć, natomiast, czy pokojowy Nobel dla Liu Xiaobo poprawi sytuację innych uwięzionych w Chinach dysydentów oraz tych, którzy są na wolności.

"To zależy od tego, co zrobi rząd, czy postanowi przeanalizować swoje postępowanie" - ocenił chiński adwokat. Przypomniał, że niedawno w wywiadzie dla stacji CNN premier Wen Jiabao mówił o potrzebie "reformy politycznej, a zwłaszcza wolności słowa". (PAP)

sw/ ksaj/ abe/

bEgQUVyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)