Notowania

mladić
30.05.2011 19:15

Adwokat Mladicia odwołuje się od ekstradycji

Jeśli apelacja zostanie odrzucona, serbskie ministerstwo sprawiedliwości wyda nakaz przekazania generała do trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/POLITIKA NEWSPAPER)

Obrońca byłego dowódcy sił Serbów bośniackich gen. Ratko Mladicia, Milosz Szaljić, złożył odwołanie od piątkowej decyzji specjalnego sądu ds. zbrodni wojennych w Belgradzie w sprawie przekazania jego klienta haskiemu trybunałowi.

_ - Wysłałem apelację z poczty w Belgradzie _ - powiedział obrońca Mladicia w rozmowie telefonicznej z agencją AFP. _ - Bez wątpienia sąd rozpatrzy apelację w dniu jutrzejszym, ponieważ korespondencja nie dotrze wcześniej niż jutro _ - dodał.

Odwołanie rozpatrywać będzie trzech sędziów, którzy mają maksymalnie trzy dni na wydanie werdyktu. Jeśli apelacja zostanie odrzucona, serbskie ministerstwo sprawiedliwości wyda nakaz przekazania generała do oenzetowskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Szaljić zapowiedział, że znajdzie się wśród prawników broniących Mladicia w Hadze. _ - Jadę razem z Mladiciem do Hagi. O innych obrońcach dopiero się rozmawia, ale jest pewne, że będą to adwokaci, którzy już bronili innych oskarżonych w trybunale haskim _ - cytuje jego słowa belgradzkie radio B92.

Po przybyciu do Holandii Mladić zostanie umieszczony w centrum zatrzymań trybunału, które znajduje się w więzieniu w Hadze. Zostanie doprowadzony do sądu na rozprawę wstępną, gdzie ma złożyć oświadczenie, czy przyznaje się do winy.

Przed południem adwokat Mladicia powiedział, jego klient jest tak chory, iż nie dożyje początku swojego procesu. Szaljić poprosił o zwołanie niezależnego konsylium lekarskiego, głównie kardiologa, neurologa i psychiatry, które zbadałoby 69-letniego generała. W czasie blisko 16 lat życia w ukryciu Mladić przeszedł dwa udary i zawał.

Zastępca prokuratora ds. zbrodni wojennych Bruno Vekarić potępił stosowaną przez obronę Mladicia _ strategię przewlekania _ sprawy. _ - Problemy zdrowotne, które (Mladić) ma, nie są niczym niezwykłym u ludzi w jego wieku, a nie dbał o zdrowie, gdy __ się _ _ ukrywał _- podkreślił Vekarić.

Byłego dowódcę sił Serbów bośniackich, poszukiwanego za zbrodnie wojenne w czasie konfliktu w Bośni i Hercegowinie (1992-1995), zatrzymano w czwartek w Serbii. Jest oskarżony m.in. o masakrę ok. 8 tysięcy Muzułmanów w lipcu 1995 roku w Srebrenicy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t140246.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prasa;o;mladiciu;zestarzal;sie;i;schudl,97,0,839777.html) Prasa o Mladiciu: zestarzał się i schudł Serbska prasa szeroko opisuje okoliczności i przebieg czwartkowego aresztowania byłego dowódcy sił Serbów bośniackich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t97552.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/serbia;nigdy;nie;uzna;niepodleglosci;kosowa,121,0,647289.html) Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa Belgrad nie zamierza zmieniać polityki wobec - jak to określa - prowincji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t140434.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zamieszki;w;belgradzie;mladic;nasz;serbski;bohater,16,0,840976.html) Zamieszki w Belgradzie: "Mladić, nasz serbski bohater" Na ulice wyszło 10 tysięcy demonstrantów. W obronie rzeźnika ze Srebrenicy.
Tagi: mladić, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz