Notowania

hiszpania
03.04.2013 16:40

Afera korupcyjna w Hiszpanii. Córka króla przed sądem

Taka sytuacja to precedens. Po raz pierwszy w historii sąd wezwał bezpośredniego potomka króla Hiszpanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/SERGIO BARRENECHEA)

Młodsza córka króla Hiszpanii Juana Carlosa, księżniczka Cristina, została wezwana do stawienia się przed sądem na Majorce w związku z aferą korupcyjną, w którą uwikłany jest jej mąż, były olimpijczyk Inaki Urdangarin - podały hiszpańskie media.

Księżniczka ma stawić się w sądzie w Palma de Mallorca 27 kwietnia br. Jak pisze BBC, po raz pierwszy w historii sąd wezwał bezpośredniego potomka króla Hiszpanii.

Według sędziego Jose Castro istnieją dowody na to, że 47-letnia Cristina współpracowała ze swoim mężem, któremu zarzuca się defraudację funduszy publicznych. Jak pisze agencja EFE, mogła ona zgodzić się na to, by Urdangarin i jego wspólnik wykorzystywali jej pokrewieństwo z królem podczas działalności fundacji Instytut Noos, na czele której stali.

Księżniczka, której imię pojawiło się w e-mailach przekazanych sędziemu i prasie przez byłego partnera biznesowego Urdangarina, Diego Torresa, zostanie przesłuchana _ za handlowanie wpływami _ - poinformowało źródło, cytowane przez agencję AFP. Torres także jest podejrzanym w tej sprawie.

Dwór królewski _ nie komentuje decyzji sądowych _ - oświadczył rzecznik rodziny królewskiej. Sprawa Urdangarina spowodowała, że popularność hiszpańskiej monarchii znacznie spadła.

45-letniemu Urdangarinowi zarzuca się defraudację milionów euro z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe, gdy w latach 2004-2006 kierował on fundacją Instytut Noos. Formalnie jest to organizacja non-profit, zajmująca się doradztwem i organizowaniem wydarzeń sportowych. Tylko dzięki kontraktom z lokalnymi władzami otrzymała ona 6 mln euro m.in. na kongresy sportowe i turystyczne, które albo się nie odbyły, albo zapłata za nie była nieproporcjonalnie wysoka.

Maż Cristiny, który był przesłuchiwany dwukrotnie, zaprzecza zarzutom. Broni też rodziny królewskiej, zapewniając, że nie odegrała ona żadnej roli w podejrzanej działalności jego fundacji. Urdangarin nie został jeszcze formalnie oskarżony. Zgodnie z hiszpańskim prawem sąd oceni, czy prokuratura ma wystarczające dowody, które by na to pozwalały.

Według dziennika _ El Mundo _ w niektórych z przekazanych sędziemu przez adwokatów Torresa 30 e-maili opisano, _ jak książę wyjaśniał swojej żonie szczegóły funkcjonowania i interesy Instytutu Noos, ponieważ należała ona do zarządu _.

Księżniczka, która skończyła nauki polityczne, znana była dotychczas z działalności społecznej i charytatywnej. Jest siódma w kolejce do hiszpańskiego tronu.

Czytaj więcej w Money.pl
Książę oskarżony o korupcję i oszustwa 45-letniemu Urdangarinowi, byłemu olimpijczykowi, mężowi młodszej córki królewskiej Cristiny, zarzuca się defraudację funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.
Hiszpanii grozi ruina. Rząd rozpoczyna walkę Odpowiadając na zarzuty o korupcję, które wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w jego Partii Ludowej (PP), premier podkreślał, że korupcja nie jest w Hiszpanii zjawiskiem powszechnym.
To pierwsze takie spotkanie króla od skandalu Hiszpańska rodzina królewska odwiedziła króla, Juana Carlosa, w szpitalu. W piątek wieczorem monarcha przeszedł operację, podczas której wszczepiono mu protezę lewego biodra.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz