Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera korupcyjna
08.03.2013 17:47

Afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii. Oskarżeni przed sądem

Na ławie oskarżonych zasiadło siedem osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TommL/iStockPhoto)

Główni bohaterowie afery podsłuchowej - byli redaktorzy naczelni tabloidów _ Sun _ i _ News of the World _ Rebekah Brooks i Andy Coulson - stanęli przed sądem w Londynie w związku z oskarżeniami o korupcję. Ogółem na ławie oskarżonych zasiadło siedem osób.

44-letnia Brooks, blisko powiązana z szefem koncernu medialnego News Corp. Rupertem Murdochem, pełniła funkcję redaktor naczelnej _ News of the World _ ("NotW") w latach 2000-03 - w czasie, gdy haker działający na zlecenie gazety włamał się do skrzynki głosowej ofiary mordu 13-letniej Molly Dowler. Incydent ten wyszedł na jaw dzięki dociekliwości _ Guardiana _ dopiero w 2011 r.

W latach 2009-11 Brooks była dyrektorką News International, brytyjskiego wydawcy tytułów prasowych Murdocha, a wcześniej naczelną tabloidu _ The Sun _ (2003-09). Przyjaźniła się m.in. z premierem Davidem Cameronem.

45-letni Coulson był redaktorem naczelnym _ NotW _ w latach 2003-07, a wcześniej bliskim współpracownikiem Camerona, wówczas lidera opozycji. Z początkiem 2011 r. Coulson ustąpił ze stanowiska dyrektora ds. komunikacji w kancelarii premiera.

Akt oskarżenia - będący wynikiem policyjnej operacji Elveden, w której badano korupcyjne powiązania tabloidów z funkcjonariuszami policji i urzędnikami państwowymi - zarzuca obojgu przekupywanie policjantów i urzędników w zamian za poufne informacje, które następnie jako wiadomości na wyłączność służyły podniesieniu poczytności ich gazet.

Coulsonowi postawiono dwa zarzuty spisku mającego na celu nakłonienie innych osób do wykroczeń służbowych w zamian za korzyść majątkową. Coulson oraz sądzony pod tymi samymi zarzutami były dziennikarz _ NotW _, 55-letni Clive Goodman, chcieli uzyskać tajny spis numerów telefonicznych współpracowników dworu królewskiego, znany jako _ zielona książeczka _, by odsłuchiwać wiadomości pozostawione w skrzynkach głosowych na telefonach tych osób.

Brooks będzie odpowiadać przed sądem z oskarżenia o to, że wraz z reporterem _ The Sun _, 69-letnim Johnem Kayem, uczestniczyła w spisku mającym na celu przekupienie pracowniczki ministerstwa obrony Bettiny Jordan-Barber. W grę wchodziło ok. 100 tys. funtów.

Cztery pozostałe osoby oskarżone w ramach operacji Elveden, które stanęły przed sądem to: były policjant z hrabstwa Surrey Alan Tierney, były funkcjonariusz służby więziennej Richard Trunkfield, była dziennikarka _ The Sun _ Virginia Wheeler oraz były policjant z metropolitalnej policji Londynu Paul Flattley. Mieli oni skorzystać finansowo na przekazywaniu tabloidom poufnych informacji, do których mieli dostęp w pracy albo za które płacili lub byli gotowi zapłacić.

Tagi: afera korupcyjna, tabloid, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz