Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii. Premier chce dochodzenia

0
Podziel się:

David Cameron chce wyjaśnień w sprawie podsłuchów zlecanych przez tabloid News of the World (NotW) w stosunku do celebrytów, polityków, krewnych ofiar mordu i zamachów terrorystycznych.

Afera podsłuchowa w Wielkiej Brytanii. Premier chce dochodzenia
(ec.europa.eu)

David Cameron chce wyjaśnień w sprawie podsłuchów zlecanych przez tabloid _ News of the World _ (NotW) w stosunku do celebrytów, polityków, krewnych ofiar mordu i zamachów terrorystycznych.

Wypowiadając się w Izbie Gmin Cameron wskazał na dwa dochodzenia: policyjne, mające na celu ustalenie, dlaczego policji nie udało się wyjaśnić sprawy podsłuchów wcześniej, mimo że sprawa ma długoletnią historię, oraz dochodzenie w sprawie praktyk mediów i etyki środków masowego przekazu.

Cameron nie powiedział, kiedy dochodzenia miałyby się rozpocząć stwierdzając, że nastąpi to dopiero po zakończeniu śledztwa Scotland Yardu. Nie chciał też wchodzić w szczegóły.

Policja bada m.in. sprawę płatności przekazywanych przez _ NotW _ funkcjonariuszom policji w zamian za informacje wykorzystywane następnie do sensacyjnych doniesień prasowych.

Scotland Yard potwierdził, że otrzymał na ten temat dokumenty od News International - korporacji światowego potentata prasowego Ruperta Murdocha i zarazem wydawcy _ NotW _, zastrzegając zarazem, że sprawa dotyczy _ niewielkiej liczby _ policjantów.

Cameron nazwał aferę podsłuchową _ oburzającą _ i zapewnił, że policyjne dochodzenie w sprawie przestępczego i korupcyjnego aspektu działalności _ NotW _ przeprowadzi ekipa dochodzeniowo-śledcza w innym składzie niż ta, która badała sprawę wcześniej.

Według Camerona nie należy łączyć afery podsłuchowej z zabiegami koncernu mediów News International dotyczącymi przejęcia kontroli nad telewizją BSkyB. O ile afera podsłuchowa ma - jego zdaniem - aspekt kryminalny, o tyle druga dotyczy konkurencji na rynku mediów i pluralizmu.

Stosunek premiera do sprawy skrytykował lider laburzystowskiej opozycji Ed Miliband. Jego zdaniem sprawą przejęcia BSkyB powinna zająć się Komisja ds. Konkurencyjności, a nie szef resortu kultury, mediów i sportu Jeremy Hunt, który wstępnie zaaprobował przejęcie kontroli nad BSkyB przez News International.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t111711.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miliband;nie;wolno;wyzyskiwac;imigrantow,96,0,683360.html) Miliband: Nie wolno wyzyskiwac imigrantów
Miliband sądzi też, że osoby winne skandalu, m.in. Rebekah Brooks - dyrektor wykonawcza News International i redaktor naczelna _ NotW _ w okresie afery podsłuchowej - powinna podać się do dymisji.

Lider laburzystów wypomniał też Cameronowi zatrudnienie następcy Brooks Andy Coulsona w charakterze doradcy ds. mediów na Downing Street, co nazwał _ katastrofalnym błędem osądu _.

Zdaniem Milibanda skandalowi podsłuchowemu nie są winne jednostki, lecz że był on elementem zorganizowanych działań.

Termin wydania ostatecznej decyzji w sprawie BSkyB upływa w najbliższym tygodniu. Murdoch jest na brytyjskim rynku czytelniczym właścicielem czołowych tytułów prasowych m.in. _ Sun _, _ Times _, _ Sunday Times _.

Należący do imperium medialnego Ruperta Murdocha tabloid _ News of the World _
(NotW) w 2002 r. włamał się do poczty głosowej 13-letniej dziewczynki Milly Dowler, która zaginęła i jak się po pewnym czasie okazało - została zamordowana.

Tabloid oskarżany jest o to, że _ trudnił się szpiegostwem na skalę przemysłową _. Uprzednio wyszło na jaw, że dziennikarze tabloidu włamywali się do poczty głosowej celebrytów po to, by wyłapywać obyczajowe niedyskrecje i uczynić gazetę bardziej poczytną. Ofiarą tych praktyk miał być m. in. wicepremier w poprzednim laburzystowskim rządzie John Prescott. Gazeta ujawniła jego romans z sekretarką.

Jednak w przypadku włamania do poczty głosowej Milly Dowler problem jest o wiele poważniejszy bowiem dotyczy sprawy objętej policyjnym dochodzeniem i odczytywany jest jako niedopuszczalna gra na uczuciach rodziców.

W czasie, gdy policja poszukiwała zaginionej, hakerzy gazety przesłuchali wiadomości zostawione w poczcie głosowej Dowler, a gdy skrzynka wypełniła się skasowali te, które już odsłuchali, by zrobić miejsce dla kolejnych. W ten sposób policja i rodzice mogli odnosić wrażenie, że dziewczynka może żyć. Sprawę ujawnił _ Guardian _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t139990.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;i;obama;napisali;wspolny;artykul,23,0,837399.html) Cameron i Obama napisali wspólny artykuł Podstawą stosunków brytyjsko-amerykańskich były w przeszłości sentymenty, ludzkie emocje i więzy kulturowe, a obecnie ich podstawą są wspólne interesy i wartości - napisali we wspólnym artykule na łamach wtorkowego Timesa David Cameron i Barack Obama.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t113524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/cameron;czas;przejsc;do;czynow,101,0,797029.html) Cameron: Czas przejść do czynów! Europa zdecydowała, że trzeba rozpoczynać działania wojskowe w Libii. Daje jednak Kaddafiemu jeszcze szansę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t85215.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/brytyjczycy;zadowoleni;z;nowego;premiera,132,0,655748.html) Brytyjczycy zadowoleni z nowego premiera Zbliża się sto dni pierwszego rządu koalicyjnego od II wojny światowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)