Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afganistan: 37 osób zginęło w zamachu samobójczym w meczecie

0
Podziel się:

37 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w zamachu samobójczym w głównym meczecie w mieście Majmana w prowincji Farjab na północy Afganistanu.

Afganistan: 37 osób zginęło w zamachu samobójczym w meczecie
(zongo69/cc/Flickr)

37 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w zamachu samobójczym w głównym meczecie w mieście Majmana w prowincji Farjab na północy Afganistanu. Kamikadze wysadził się w powietrze na zakończenie modłów z okazji święta Id al-Adha (Święto Ofiar).

- _ Zamachowiec-samobójca zdetonował materiały wybuchowe, gdy ludzie pozdrawiali się z okazji świąt _ - poinformował rzecznik afgańskiej policji Lal Mohammad Ahmadzaj, cytowany przez agencję Reutera. Jak dodał, prawie połowę zabitych stanowili funkcjonariusze policji.

Nie jest jasne, czy celem zamachu był szef policji prowincji Farjab Abdul Chalik Aksaj. "Zamachowiec zdetonował ładunki w chwili, gdy szef policji doszedł do swego samochodu. Wygląda na to, że celem była duża liczba przedstawicieli sił bezpieczeństwa" - sprecyzował Ahmadzaj.

Według AFP, która powołuje się na wicegubernatora prowincji Abdula Stara Bareza, w zamachu zginęły 32 osoby, w tym 17 cywilów i 15 policjantów. Ok. 30 osób odniosło obrażenia, w tym szef policji prowincji Farjab.

W modłach w głównym meczecie w Majmanie brało udział wielu przedstawicieli lokalnych władz. Id al-Adha jest najważniejszym świętem dla muzułmanów. Obchodzone jest na pamiątkę ofiary Abrahama i jego posłuszeństwa wobec Boga.

Na razie nikt nie przyznał się do zamachu, lecz - jak zauważa AFP - ataki tego typu regularnie przeprowadzają talibscy bojownicy, którzy chcą odsunąć od władzy rząd prezydenta Hamida Karzaja wspierany przez Zachód.

Czytaj więcej w Money.pl
18 ofiar wybuchu bomby. Jechali na wesele 18 ludzi zginęło, a 15 odniosło obrażenia, gdy mikrobus, którym podróżowali na wesele, najechał na przydrożną bombę.
Bomba na parkingu. Dziesiątki zabitych Do zamachu doszło na zatłoczonym parkingu, gdzie stało wiele ciężarówek obsługujących bazę powietrzną NATO w Kandaharze.
Tak krwawego zamachu nie było tam od lat Wśród ofiar eksplozji w stolicy Libanu, jest szef wywiadu tego kraju. Wybuchnie kolejna wojna domowa?
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)