Notowania

wiadomości
29.10.2011 23:46

Afganistan: W zamachu na konwój ISAF zginęło 13 Amerykanów

# wśród ofiar nie ma Afgańczyków #

Podziel się
Dodaj komentarz

# wśród ofiar nie ma Afgańczyków #

29.10. Kabul (PAP/AP,Reuters,AFP) - 13 Amerykanów zginęło w sobotę w Kabulu w ataku zamachowca-samobójcy na konwój międzynarodowych sił ISAF. W zamachu śmierć poniosło 5 żołnierzy i 8 cywilów pracujących dla sił koalicyjnych - podały siły NATO.

Przedstawiciel policji w Kabulu oświadczył, że atak nastąpił na zachodnich obrzeżach stolicy, w pobliżu ruin dawnego pałacu królewskiego Dar-ul-Aman, zniszczonego w czasie wojny domowej lat 90.

Śmigłowce NATO przetransportowały część rannych do szpitala, pozostałym udzielono pierwszej pomocy na miejscu. Według dyrektora szpitala Istiklal w Kabulu ośmiu Afgańczyków hospitalizowano.

Do ataku chwilę później przyznali się talibowie. Twierdzą, że w samochodzie znajdowało się 700 kg materiałów wybuchowych.

Był to najbardziej krwawy od 10 lat atak lądowy na siły międzynarodowe w Afganistanie. Ataki te są stosunkowo rzadkie w silnie strzeżonym Kabulu, w porównaniu z południową i wschodnią częścią Afganistanu.

W sobotę doszło w tym kraju do jeszcze dwóch zamachów.

Pierwszy miał miejsce w prowincji Kandahar. Mężczyzna w mundurze afgańskiej armii zaczął strzelać do afgańskich i zagranicznych żołnierzy; zginęło trzech Australijczyków oraz napastnik.

Drugi zamach udaremniono w prowincji Kunar na wschodzie Afganistanu, która stanowi matecznik bojowników wzdłuż granicy z Pakistanem.

Jak powiadomiła lokalna policja, strażnicy przed siedzibą wywiadu prowincji zauważyli podejrzanie zachowującą się kobietę i zaczęli strzelać, na co ona zdetonowała ładunek. Obyło się bez ofiar. (PAP)

jo/ akl/ kar/ fit/

10091131 10091117 10091136 10092465

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz