Notowania

afganistan
24.01.2010 10:02

Afganistan: Wybory parlamentarne przełożone na 18 września

# oficjalne przełożenie wyborów przez komisję wyborczą #

Podziel się
Dodaj komentarz

# oficjalne przełożenie wyborów przez komisję wyborczą #

24.01. Kabul (PAP/AP,AFP) - Wybory parlamentarne w Afganistanie zaplanowane na 22 maja będą przełożone na 18 września - oznajmiła w niedzielę afgańska Niezależna Komisja Wyborcza, potwierdzając wiadomość wcześniej podaną nieoficjalnie.

Wśród powodów odroczenia głosowania komisja wymieniła problemy finansowe i logistyczne, względy bezpieczeństwa oraz potrzebę poprawienia procesu wyborczego.

Agencja AFP zauważa, że zgodnie z konstytucją afgańską wybory powinny zostać przeprowadzone od 30 do 60 dni przed wygaśnięciu mandatu obecnego parlamentu, co stanie się 22 czerwca tego roku.

Decyzja o przełożeniu wyborów w Afganistanie zostanie przez państwa zachodnie przyjęta z aprobatą - ocenia Agencja Associated Press. Późniejsze wybory dadzą bowiem więcej czasu na wprowadzenie reform, oczekiwanych przez Zachód po zeszłorocznych wyborach prezydenckich w Afganistanie, na których zaciążyły oskarżenia o fałszowanie głosów.

Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się w tym kraju we wrześniu 2005 roku. Po międzynarodowej interwencji wojskowej w 2001 roku odbyły się również dwukrotnie wybory prezydenckie (w 2004 i 2009 roku). Wszystkie były finansowane przez wspólnotę międzynarodową, szczególnie ONZ i USA. (PAP)

awl/ mag/

5532875 arch.

Tagi: afganistan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz