Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afganistan: Zastrzelił żonę, bo wyszła po zakupy bez pozwolenia

0
Podziel się

W prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie mężczyzna
zastrzelił żonę, ponieważ wyszła na targ bez jego zgody - poinformowała w poniedziałek miejscowa
policja.

bEqEDPNN

W prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie mężczyzna zastrzelił żonę, ponieważ wyszła na targ bez jego zgody - poinformowała w poniedziałek miejscowa policja.

"Chodajdad, mieszkaniec dystryktu Czahar Dara, zabił 24-letnią małżonkę w niedzielę po południu, kiedy wróciła z zakupów" - powiedział szef policji w tym dystrykcie Mohajudin Khan.

Po zabójstwie mężczyzna uciekł, miejsce jego pobytu jest nieznane, poszukuje go policja - podała agencja EFE.

bEqEDPNP

W lipcu Niezależna Afgańska Komisja ds. Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie wzrostem liczby przypadków przemocy wobec kobiet. Ponad 700 takich spraw zostało zgłoszonych komisji od 20 marca do 20 lipca br. To ponad 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Według komisji ponad 240 kobiet zostało w tym czasie zamordowanych przez swoich krewnych.

W maju br. konserwatywni afgańscy deputowani zablokowali ustawę mającą na celu wzmocnienie praw kobiet. Twierdzili, że niektóre jej punkty naruszają zasady islamu lub zachęcają do cudzołóstwa. Ustawa przewidywała penalizację m.in. poślubiania zbyt młodych dziewcząt oraz wymuszonych małżeństw, a także delegalizację tzw. baad, czyli zwyczaju oddawania dziewcząt i kobiet w celu rozstrzygania sporów. Ponadto zapisano w niej, iż za przemoc domową grozi kara do trzech lat więzienia, a ofiar gwałtów nie należy oskarżać o cudzołóstwo.

Pomimo poprawy sytuacji życiowej po obaleniu reżimu talibów 12 lat temu, prawa kobiet w Afganistanie są powszechnie łamane.(PAP)

maj/ kar/

bEqEDPOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)