Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afgańska Loja Dżirga za umową z USA

0
Podziel się

Dwustronne porozumienie ma dotyczyć środków bezpieczeństwa, jakie USA zapewniałyby Afganistanowi po wycofaniu swych formacji bojowych z końcem 2014 roku.

Afgańska Loja Dżirga za umową z USA
(PAP/EPA)
bEsaNWCt

Wielka rada afgańskiej starszyzny Loja Dżirga zgodziła się w niedzielę na zawarcie porozumienia z USA w kwestii bezpieczeństwa i wezwała prezydenta Hamida Karzaja, by podpisał je przed końcem roku. Karzaj nie wyjaśnił, czy dostosuje się do tego zalecenia.

Wcześniej afgański prezydent apelował, by porozumienia, które powinno być jeszcze przyjęte przez parlament, nie zawierać przed wyborami prezydenckimi w kwietniu przyszłego roku.

Licząca 2,5 tys. osób Loja Dżirga jednogłośnie zaakceptowała porozumienie z USA i poprosiła prezydenta o podpisanie go przed końcem 2013 roku. Po decyzji rady Karzaj, który przemawiał na zamknięciu obrad, nie wyjaśnił, czy posłucha jej zalecenia.

bEsaNWCv

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/237/281325_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/afganistan-irak-libia---zachod-juz-dawno-sie-skompromitowal-twierdzi-wojciech-jagielski-jak-bedzie-w-syrii,0,1372597.html) *Syria jak drugi Afganistan * Znany reportażysta, świadek wielu wojen mówi o sensie interwencji wojsk zachodnich w Syrii i skutkach wycofania się z Afganistanu. Oznajmił, że jest gotów _ zaakceptować _ decyzję rady, ale wyliczał konieczne warunki.

- _ Porozumienie powinno doprowadzić nas do pokoju, w przeciwnym razie będzie katastrofą; Amerykanie powinni współpracować i uczestniczyć w procesie pokojowym _ z talibami - mówił afgański prezydent.

Dodał: - _ Będę nadal pracował nad porozumieniem, będę nadal negocjował _.

Po miesiącach negocjacji Kabul i Waszyngton porozumiały się w sprawie ostatecznego tekstu umowy przed kilkoma dniami. Perspektywa odłożenia paktu, o czym Karzaj powiedział w czwartek, wywołała sprzeciw Waszyngtonu, który ocenił, że taka zwłoka nie będzie _ ani praktyczna, ani możliwa _.

bEsaNWCB

Dwustronne porozumienie ma dotyczyć środków bezpieczeństwa, jakie USA zapewniałyby Afganistanowi po wycofaniu swych formacji bojowych z końcem 2014 roku. Według podanych dotąd informacji, w Afganistanie miałoby pozostać około 10 tys. amerykańskich żołnierzy, odpowiedzialnych przede wszystkim za szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, a także niewielka grupa żołnierzy sił antyterrorystycznych. Dodatkowo pozostać miałoby kilka tysięcy żołnierzy z innych państw Zachodu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEsaNWCW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)