Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Agencje ratingowe obniżyły ratingi dwóm bankom z Polski

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Fitch obcięła we wtorek rating Banku Zachodniego WBK z
poziomu "A+" do "A-". Natomiast Standard & Poor's obniżył ocenę wiarygodności Pekao SA do "BBB
plus" z "A minus". Banki tłumaczą, że powodem obniżek są ich spółki-matki.

Agencja ratingowa Fitch obcięła we wtorek rating Banku Zachodniego WBK z poziomu "A+" do "A-". Natomiast Standard & Poor's obniżył ocenę wiarygodności Pekao SA do "BBB plus" z "A minus". Banki tłumaczą, że powodem obniżek są ich spółki-matki.

Fitch Ratings poinformował we wtorkowym komunikacie, że obniżył rating długoterminowy BZ WBK do "A-" z "A+". Rating ma wskazanie negatywne i został usunięty z listy obserwacyjnej. Fitch obniżył także rating krótkoterminowy banku do "F2" z "F1".

Bank podał, że decyzja agencji jest skutkiem zmian w ratingu hiszpańskiego Banco Santander, głównego udziałowca BZ WBK, którego rating długoterminowy został obniżony do "AA-" z "A", po tym, jak obniżono rating Hiszpanii z 'AA-' do 'A' ze wskazaniem negatywnym.

"Obniżenie ratingu Hiszpanii przez agencję Fitch pociągnęło za sobą obniżenie ratingu dla Banco Santander, a w konsekwencji również ratingu Banku Zachodniego WBK. Rating viability nie zmienił się i pozostaje na poziome +bbb+, a to potwierdza bardzo dobrą kondycję naszego banku" - powiedział PAP Paweł Kołodziński z Banku Zachodniego WBK.

We wtorek również inna agencja ratingowa - Standard & Poor's obniżyła rating Banku Pekao z poziomu "A minus" do "BBB plus". Perspektywa ratingu jest stabilna.

Rzecznik Pekao Arkadiusz Mierzwa powiedział PAP, że powodem obniżenia ratingu jest ścięcie oceny wiarygodności kredytowej Włoch. "Obniżenie długoterminowego ratingu Banku Pekao do poziomu BBB+ jest naturalną konsekwencją obniżki adekwatnego ratingu Włoch z 13 stycznia 2012 roku. W efekcie tamtego kroku S&P obniżony został rating większości włoskich banków, w tym inwestora strategicznego Pekao (Grupy UniCredit - PAP). W kolejnym kroku te decyzje dotyczą również innych banków, należących do Grupy UniCredit. Jednocześnie, w komentarzu do najnowszej decyzji Standard & Poor's agencja ta podkreśliła silne kapitały, skuteczną politykę ryzyka oraz dobrą sytuację płynnościową Banku Pekao, który pozostaje wśród liderów polskiego sektora bankowego" - powiedział Mierzwa. (PAP)

rbk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)